Bezdomni znów wymagają szczególnej uwagi. Lista miejsc w Płocku gdzie mogą się zgłaszać po pomoc

Chłodne noce sprawiają, że coraz częściej klatki schodowe, piwnice i przystanki autobusowe stają się schronieniem bezdomnych. Strażnicy miejscy kontrolują już miejsca przebywania osób bezdomnych i udzielają pomocy. To jednak nie wystarczy – każdy z nas, ma moralny obowiązek reagowania i powiadamiania służb, jeśli wie o osobie, która takiej pomocy potrzebuje.

– Wczoraj po raz kolejny wezwani zostaliśmy na interwencję do trójki bezdomnych, którzy zawsze trzymają się razem – informuje Jolanta Głowacka, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Płocku – Kaśka, Monika i Szymon wszyscy są po trzydziestce. Upodobali sobie na spożywanie alkoholu i nocleg jedną z piwnic bloku przy ul. Słowackiego. Niestety po raz setny odmówili pomocy. Prosili, żeby dać im spokój – relacjonuje.

– Z reguły, jeżeli osoby bezdomne zachowują się kulturalnie, cicho i chcą tylko przenocować na klatce schodowej czy w piwnicy to, mieszkańcy są w stanie przymknąć na nich oko – tłumaczy Głowacka. – Często jednak osoby bezdomne przesiadują w tych miejscach pod wpływem alkoholu, awanturują się i je zanieczyszczają. Czasami zdarzają się też sytuacje, że osoby bezdomne dogrzewają się na klatach paląc wkłady do zniczy.

– W związku z tym, jeżeli zauważysz gdziekolwiek, osobę bezdomną, nie wahaj się i dzwoń po Straż Miejską – tel. 986. Być może bezdomny chce tylko przenocować. Wtedy funkcjonariusze wskażą mu odpowiednie miejsce, a nawet tam zawiozą – apeluje rzeczniczka SM Płock. 

Osoby w kryzysie bezdomności mogą znaleźć pomoc w niżej wymienionych miejscach znajdujących się na terenie Płocka:

Noclegownia dla kobiet – Polski Komitet Pomocy Społecznej w Płocku
ul. Misjonarska 22
tel. 24/364 76 05

Dom dla bezdomnych mężczyzn – Caritas Diecezji Płockiej
ul. Sienkiewicza 54
tel. 24/266 89 67

Hostel dla bezdomnych mężczyzn wymagających doraźnej pomocy medycznej – Caritas Diecezji Płockiej
ul. Sienkiewicza 54
tel. 24/266 89 67

Punkt higieny sanitarnej
ul. Medyczna 1
tel. 24/367 19 09

Ogrzewalnia
ul. Otolińska 23

Kontakt: Siedziba Działu Wsparcia i Rehabilitacji Społecznej:
MOPS w Płocku przy ul. Zgliczyńskiego 4
tel. 24/364 02 60

Fot. Straż Miejska.