Pomogli ponad 200 zwierzętom. Najczęściej są to jeże, psy, koty i ptaki [FOTO]

image_pdfimage_print

Nie słabnie zainteresowanie mieszkańców Płocka działaniami EkoPatrolu, który działa w strukturach Straży Miejskiej. We wrześniu wpłynęło 37 zgłoszeń z prośbą o podjęcie interwencji względem zwierząt. Od początku października już prawie 20.

– Dzięki działaniom EkoPatrolu udało się pomóc już ponad dwustu zwierzętom. Najczęściej strażnicy byli wzywani do ptaków, psów, kotów, jeży, zaskrońców. Interwencje dotyczyły również mewy, dzikich kaczek, kawki, bocianów, sarny, łosia, nietoperzy – wymienia Jolanta Głowacka, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Płocku.

Dodaje, że w ostatnich dniach strażnicy często wzywani są do jeży, które często wchodzą na prywatne posesje. – Niektóre są tak małe i zbyt słabe, by dały sobie radę w środowisku naturalnym. Kolejne zgłoszenia dotyczą małych kotków błąkających się w pobliżu jezdni lub siedzących pod autami i głośno miałczących – zaznacza Głowacka.

EkoPatrol płockiej Straży Miejskiej zajmuje się ochroną zwierząt, zapobieganiem ich bezdomności, sprawdza, czy właściciele humanitarnie traktują swoich podopiecznych. Strażnicy w miarę swoich możliwości wyłapują zwierzęta zagubione oraz zagrażające ludziom. Municypalni zajmują się również przeciwdziałaniem degradacji środowiska i dewastowaniu miejskiej zieleni, zwracają uwagę, czy podczas prowadzenia robót budowlanych nie dochodzi do nielegalnej wycinki drzew, egzekwują przestrzeganie zasad postępowania z odpadami.

– Niestety od lat utrzymuje się wysoki wskaźnik zgłoszeń dotyczących psów, zarówno bezpańskich, jak i tych, które w wyniku niezachowania należytej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, uciekły swoim właścicielom. Najczęściej jednak dyżurny SM odbiera telefony od mieszkańców, którzy zgubili albo odnaleźli zwierzę – tłumaczy rzeczniczka. – Niektórzy alarmują, że w ich domu jest nieproszony gość np. gołąb, nietoperz czy duży pająk.

Strażnicy miejscy przechodzą szkolenia, których celem jest podniesienie kwalifikacji w zakresie odławiania dzikich zwierząt na terenach miejskich i pomocy zwierzętom. – Muszą oni bowiem dysponować szeroką wiedzą na temat zachowania dzikich zwierząt, ponieważ praca z nimi niesie ze sobą duże ryzyko. Każde, nawet najmniejsze zwierzę, może zaatakować strażnika, gdy ten będzie próbował mu pomóc. Dlatego funkcjonariusze muszą być regularnie szkoleni z zakresu bezpieczeństwa w pracy z dziką zwierzyną – zaznacza Jolanta Głowacka. – W trakcie wykonywania codziennych zadań strażnicy z EkoPatrolu wykorzystują specjalistyczny sprzęt służący do odławiania i transportowania zwierząt.

O powstaniu EkoPatrolu zdecydowali mieszkańcy w ósmej edycji Budżetu Obywatelskiego Płocka. EkoPatrol porusza się elektrycznym Renault Kangoo. Koszt zakupu samochodu i jego wyposażenia wyniósł prawie 205 tys. zł.

Rzeczniczka SM przypomina, że zgłoszenia dotyczące zwierząt można kierować do dyżurnego Straży Miejskiej pod bezpłatny, całodobowy numer tel. 986.

Fot. Straż Miejska Płock.