Inflacja coraz wyższa, czyli będzie coraz drożej. Eksperci nie mają wątpliwości

image_pdfimage_print

Do końca roku inflacja w Polsce przekroczy 6 proc. rok do roku z powodu utrzymującej się w najbliższych miesiącach podwyżki cen żywności – prognozują analitycy Goldman Sachs. Według nich presja cenowa na rynku energii prawdopodobnie przełoży się na wyższą inflację w kolejnych kwartałach – informuje Polska Agencja Prasowa.

– W opinii ekspertów Goldman Sachs (GS) w nadchodzących miesiącach inflacja w krajach Europy Środkowo-Wschodniej nadal będzie rosnąć, głównie przez efekty bazowe oraz podwyżkę cen żywności i surowców energetycznych – czytamy na stronie Business Insider

Jak czytamy w poniedziałkowym komentarzu GS, bank oczekuje, że w Polsce „ostateczny odczyt inflacji za wrzesień potwierdzi wstępne szacunki, które pokazały wzrost inflacji o 0,3 punktu procentowego do 5,8 proc. rok do roku”. Analitycy przewidują, że wzrost cen żywności utrzyma się w najbliższych miesiącach, co spowoduje, że do końca roku inflacja przekroczy 6 proc. rok do roku.

„Ponadto presja cenowa na rynku energii prawdopodobnie przełoży się na wyższą inflację w kolejnych kwartałach” – wskazano. Ekonomiści szacują też, że w przyszłym roku inflacja utrzyma się przez dłuższy czas na wysokim poziomie.

Cały artykuł  na stronie BI:  Wzrost cen w Polsce będzie jeszcze większy. Oto prognozy

Źródło: PAP/Business Insider.