Zakład Aktywizacji Zawodowej w Płocku oficjalnie otwarty. 16 niepełnosprawnych osób znalazło w nim zatrudnienie

image_pdfimage_print

– Otworzyliśmy Zakład Aktywności Zawodowej, dzięki któremu pracę podjęło 16 dorosłych osób z niepełnosprawnością – mówi prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. – Zakład daje im szansę na normalne funkcjonowanie w społeczeństwie i zarabianie na siebie – podkreśla.

Osoby z niepełnosprawnością dzięki pracy w ZAZ posiadają swoją niezależność, czują się potrzebne i aktywnie funkcjonują w lokalnej społeczności. Pracownicy, którzy dzięki ZAZ osiągną odpowiedni poziom umiejętności zawodowych będą mieli szansę na uzyskanie zatrudnienia na otwartym rynku pracy zgodnie z preferencjami i predyspozycjami.

– Zakład zatrudnia 16 osób, w większości absolwentów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Płocku (10 pracowników) – z niepełnosprawnością w stopniu znacznym i umiarkowanym – przy pracach ogrodniczych oraz porządkowych na terenie Ośrodka oraz innych instytucji miejskich, jak również w podmiotach komercyjnych. Ponadto zajmują się oni obsługą groty solnej i komory hiperbarycznej – tłumaczy Hubert Woźniak z biura prasowego płockiego ratusza.

Zakład Aktywności Zawodowej w Płocku utworzono na mocy Uchwały Rady Miasta Płocka w celu przygotowania osób z niepełnosprawnością do niezależnego oraz aktywnego funkcjonowania w społeczeństwie. Zakład działa od 1 października przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 w Płocku. Placówką kieruje Tomasz Gorczyca – dotychczasowy rzecznik osób niepełnosprawnych w Urzędzie Miasta Płocka. Podstawowym celem ZAZ jest aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnością, której efektem ma być znalezienie pracy na otwartym rynku dla największej ich liczby.

W piątek, 8 października, miało miejsce uroczyste otwarcie Zakładu Aktywizacji Zawodowej.

Czytaj także: Zakład Aktywności Zawodowej w Płocku – drugi na mapie Polski. Znajdą w nim zatrudnienie osoby niepełnosprawne

Fot. Krzysztof Wiśniewski.