Caritas Diecezji Płockiej wyłudzał dotacje. Musi zwrócić 19 mln zł! Zapadł prawomocny wyrok

image_pdfimage_print

Ogólnopolskie media obiegły tytuły dotyczące Caritas’u Diecezji Płockiej. Otóż, organizacja ma zwrócić Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych 11 mln zł dotacji i 8 mln zł odsetek, czyli 19 mln zł. – Jest to jedna z największych afer finansowych polskiego Kościoła – podkreśla OKO.press, które napisało o szczegółach sprawy. Prawomocny wyrok zapadł w procesie, który ciągnął się od 11 lat.

„PFRON domagał się zwrotu 16,2 mln zł. Tyle przekazał płockiej Caritas w latach 2006-2008, w ramach czterech programów aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Ostatecznie w procesie dotyczącym dwóch większych programów sąd zdecydował, że Caritas ma zwrócić PFRON-owi 9 186 158 zł, a w drugim procesie, dotyczącym mniejszych dotacji, nakazał zwrot 2 298 117 zł. Do tego dochodzą odsetki liczone od 19 marca 2013 roku, które – jak obliczyliśmy, korzystając z kalkulatora odsetek ustawowych – wynoszą około 7,9 mln zł” – czytamy w OKO.press

– Współpracą z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zajmował się ks. Jerzy Z., ówczesny dyrektor Caritasu Płock. To on podpisywał umowy z podwykonawcami i faktury na zakup sprzętu i najem lokali. Jak pisała „Wyborcza” przed laty, na początku 2007 r. ks. Z. stracił pracę. Wiosną 2008 r. o tym, że płocki Caritas mógł sprzeniewierzyć pieniądze z PFRON, zaczęły informować ogólnopolskie media. W końcu własną kontrolę przeprowadził również PFRON. Fundusz doszedł do wniosku, że żaden z czterech programów nie był realizowany prawidłowo – informuje onet.pl.

Cały artykuł dostępny jest na stronie Onet.pl

Źrodło: Onet.pl, OKO.press, „Gazeta Wyborcza”.

Fot. Onet.pl/Pixabay.