1

Mistyczne i klimatyczne koncerty wybrzmią w płockiej katedrze. Dziś początek Festiwalu Muzyki Jednogłosowej

Organizatorzy Festiwalu Muzyki Jednogłosowej w Płocku zapraszają na trzy wyjątkowe koncerty. Przez trzy dni będzie można posłuchać artystów z najwyższej światowej półki, którzy wykonują muzykę dawną. Festiwal rozpoczyna się w piątek 17 września i potrwa do niedzieli 19 września. Początek wszystkich koncertów o godz. 19:00 w płockiej katedrze. Będzie to 27. edycja festiwalu.

Pierwszy z koncertów należeć będzie do legendarnego zespołu wokalnego Gothic Voices. Brytyjczycy mają na swoim koncie prestiżową nagrodę magazynu Grammophone, a ich płyta z utworami św. Hildegardy z Bingen należy do najlepiej sprzedających się płyt z muzyką klasyczną na świecie. Głównym tematem płockiego koncertu Gothic Voices będzie ekscytująca i barwna podróż po muzyce średniowiecza, przedstawiająca kult Maryi – Matki Jezusa Chrystusa.

Drugi koncert zaprezentuje największe odkrycie w historii badań nad polską kulturą od przeszło 100 lat. To „Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią” – należąca do najstarszych zabytków polskiej kultury. Za ten poruszający i intensywny emocjonalnie koncert odpowiadać będą polskie gwiazdy: Jan Frycz – polski aktor teatralny i filmowy, Adam Strug – śpiewak i instrumentalista oraz Monodia Polska – zespół śpiewaczy, praktykujący dawne polskie pieśni religijne i świeckie. Monodia przełamuje formułę koncertową. Często rezygnuje ze sceny i nagłośnienia na rzecz niestandardowych przestrzeni z naturalną akustyką.

Festiwal zamknie mistrzowski koncert Marcela Pérèsa. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci w nurcie muzyki dawnej i szerzej – muzyki klasycznej. Należy on do grona największych specjalistów w dziedzinie muzyki średniowiecznej. W roku 1982 założył, i do dziś prowadzi, Ensemble Organum, z którym dokonał szeregu odkrywczych nagrań. W Płocku Marcel Pérès zaprezentuje koncert organowy z repertuarem pochodzącym z XV-wiecznego Kodeksu z Faenzy – pierwszego zbioru muzyki na instrumenty klawiszowe w historii.

Festiwal Muzyki Jednogłosowej prezentuje najstarsze zabytki chrześcijańskiej kultury muzycznej, przechowywane z pietyzmem w zaciszu klasztornych bibliotek w różnych częściach Europy. Obok chorału gregoriańskiego – głównej i najstarszej formy muzycznej liturgii rzymskiej – podczas wieczornych spotkań w katedrze płockiej posłuchać można m. in. muzyki kościołów wschodnich.

Pierwszy Festiwal Muzyki Jednogłosowej odbył się w Płocku w 1994 roku. Od tamtej pory płocczanie, i nie tylko, każdego roku mogą uczestniczyć w mistycznych koncertach, wysłuchując kompozycji sięgających często wczesnego średniowiecza.

W minionych latach w murach katedry płockiej gościli najwybitniejsi wykonawcy muzyki dawnej. Uczestnicy festiwalu mieli okazję posłuchać zespołu Bornus Consort z Tomaszem Stańką, Scholi Teatru Wiejskiego Węgajty, Trio Mediaeval, Scholi Gregoriana Pragensis, Scholi Antiqua z Hiszpanii, Ensemble Nu:n z Niemiec, zespołu Drevo z Ukrainy, Marcela Pérèsa i jego Ensemble Organum z Francji, La Reverdie z Włoch czy The Hilliard Ensemble z Wielkiej Brytanii.

Organizatorami festiwalu są: Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów, Urząd Miasta Płocka oraz Kuria Diecezjalna w Płocku. Projekt jest współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

Wstęp na festiwal jest bezpłatny.

Fot. DR (Archiwum Dziennik Płocki)