Jak dobrać ubezpieczenie szkolne dla swojego dziecka? Rozmowa z doradcą ubezpieczeniowym

image_pdfimage_print

Któż z nas nie martwi się o swoje dziecko, które obecnie mnóstwo czasu spędza w szkole. Zdarza się, że dzieci doświadczają urazów lub ulegają wypadkom. Wiele osób chce właśnie na taką okoliczność ubezpieczyć swoje dzieci. O tym, jak dobrać ubezpieczenie szkolne dla swojego dziecka, rozmawiamy z Eweliną Gos, doradcą ubezpieczeniowym w TuBEZPIECZNIE.

Czym jest ubezpieczenie NNW dla dzieci? Dlaczego jest tak ważne?

– Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków jest to polisa dla dzieci już od 6. miesiąca życia, zabezpieczająca uczniów zarówno w szkole, jak i poza nią, np. na zajęciach dodatkowych. Warto pamiętać, że ochrona trwa nieprzerwanie 12 miesięcy, czyli nie tylko podczas roku szkolnego, ale również w trakcie wakacji. Odnosi się głównie do nieszczęśliwych wypadków, które mogą się przydarzyć.

Jest to jedna z najpopularniejszych forma zabezpieczenia dzieci, ponieważ ubezpieczenie NNW ma chronić Twoje dziecko w nieprzewidzianych sytuacjach i być dla rodziny wsparciem finansowym w razie wypadków, czyli kiedy jest najbardziej potrzebne. Istnieją dwie możliwości ubezpieczenia swojej pociechy: jedna to ubezpieczenie grupowe NNW – od którego placówki już odchodzą, drugim rozwiązaniem jest indywidualna polisa dobrana do potrzeb Twojego dziecka.

Jakie ryzyka obejmuje polisa szkolna? Od czego możemy ubezpieczyć dzieci?

– Tego typu polisa obejmuje zwykle nagłe, niespodziewane zdarzenia, w wyniku których dochodzi do obrażeń, jakich doznaje poszkodowany, czyli dziecko. W ramach zakresu ochrony takich polis ubezpieczeniowych znajdują się również: śmierć dziecka w wyniku NNW lub wypadku komunikacyjnego, śmierć rodzica lub opiekuna w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Najczęstszymi zdarzeniami są trwałe uszczerbki na zdrowiu, złamania, skręcenia stawu, zwichnięcia, oparzenia lub odmrożenie. Indywidualne ubezpieczenie może mieć świadczenia dodatkowe tj. pobyt dziecka w szpitalu na skutek wypadku i choroby (również COVID-19), poważne zachorowanie, wstrząśnienie mózgu, rany u dziecka (np. założenie szwów), nagłe zatrucie gazami, substancjami i produktami chemicznymi. Ochrona obejmuje pogryzienie lub pokąsanie przez zwierzęta (w tym owady), refundację kosztów rehabilitacji i przedmiotów ortopedycznych. Takie ubezpieczenie może być dodatkowo rozszerzone o zdiagnozowanie boreliozy lub sepsy. Warto podkreślić, że wachlarz ryzyk jakimi może być objęte dziecko, jest bardzo szeroki i uwzględnia różne wysokości świadczeń, jakie proponują Towarzystwa Ubezpieczeniowe.

Dlaczego w większości szkół nie ma już ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków, tzw. NNW szkolnego?

– Przepisy ustawy wg. Prawa oświatowego nie upoważniają dyrektora szkoły, jak również innych organów szkoły, do podejmowania czynności związanych z zawieraniem umów ubezpieczenia na rzecz uczniów. Rady rodziców nie mają zatem upoważnienia prawnego do zawierania jakichkolwiek umów, w tym umów ubezpieczenia grupowego NNW. W coraz mniejszej liczbie placówek przystępuje się do grupowego ubezpieczenia dla dzieci i młodzieży, a często jego zakres jest ubogi.

Czym powinni kierować się rodzice w wyborze ubezpieczenia dla dzieci?

– Potrzebami dzieci. Jako rodzic musisz być świadomy, że rozwiązanie grupowego ubezpieczenia na życie nie będzie w pełni dostosowane do potrzeb Twojego dziecka. Jeżeli chcesz, aby ubezpieczenie obejmowało to, co dla Ciebie i Twojej pociechy najważniejsze, rozważ indywidualną polisę. Pamiętaj również, że ubezpieczenia się nie wykluczają i zawarcie NNW szkolnego nie odbiera możliwości przystąpienia do indywidualnej polisy i zabezpieczenia dziecka w szerszym zakresie.

Więcej informacji w temacie ubezpieczeń można uzyskać u doradcy ubezpieczeniowego, Eweliny Gos pod numerem telefonu 509- 329- 275 lub wysyłając meila na adres: ewelina.gos@tubezpiecznie.com