1

Instalacja do zagospodarowania odpadów komunalnych na terenie PKN Orlen? Póki co podpisano list intencyjny [FOTO]

– Wielokrotnie zwracałem się do PKN Orlen o podjęcie inicjatywy budowy instalacji przetwarzania odpadów komunalnych, wskazując korzyści, jakie z tego przedsięwzięcia będą mieli zarówno mieszkańcy Płocka oraz regionu, jak i Orlen. Cieszę się, że władze koncernu przychylnie odniosły się do tej idei – mówi prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

W czwartek, 9 września, prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, Zarząd Przedsiębiorstwa Gospodarowania Odpadami w Płocku – prezes Stefan Kotlewski i wiceprezes Katarzyna Struzik oraz przedstawiciele władz PKN Orlen: Józef Węgrecki – członek Zarządu ds. operacyjnych i Armen Artwich – członek Zarządu ds. korporacyjnych, podpisali list intencyjny o współpracy przy realizacji projektu. Wdrożenie do 2026 roku projektu przez PKN Orlen i partnerów będzie pierwszym w Polsce kompleksem realizującym założenia Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (GOZ) – poinformował Zespół ds. Medialnych Urzędu Miasta Płocka.

– PKN Orlen zgodnie z ogłoszoną strategią do 2030 roku stawia na technologie oparte na gospodarce o obiegu zamkniętym. Grupa Orlen planuje budowę nowoczesnej i przyjaznej dla środowiska instalacji do kompleksowego recyklingu zmieszanych odpadów komunalnych w celu wytworzenia produktów, które mogą być dalej stosowane w gospodarce. Docelowo instalacja ma funkcjonować w systemie bez odpadów („zero waste”) i wszystkie jej produkty znajdą zastosowanie w gospodarce. Jestem przekonany, że realizacja tego projektu przyniesie szereg korzyści zarówno dla gospodarki, jak i społeczności naszego regionu – zaznacza Józef Węgrecki, Członek Zarządu ds. Operacyjnych PKN Orlen.

Jednym z sygnatariuszy listu intencyjnego jest Przedsiębiorstwo Gospodarowania Odpadami, spółka należąca w całości do miasta. W ramach prowadzonej działalności zajmuje się kompleksowym gospodarowaniem odpadami komunalnymi w tym, sortowaniem odpadów w celu odzyskania surowców oraz przetwarzaniem frakcji organicznej.

– Dzięki realizacji instalacji przetwarzania odpadów PGO będzie miało w przyszłości gwarancję odbioru resztkowych odpadów kalorycznych, które zgodnie z obowiązującym prawem, nie mogą być składowane. W tej chwili to generuje określone koszty, które ponosimy na przetwarzanie tego strumienia odpadów – podkreśla prezes PGO Stefan Kotlewski.

Realizacja inwestycji pozwoli na kompleksowe zagospodarowanie wszystkich przetworzonych w Kobiernikach odpadów komunalnych, poprzez implementację odpowiednio wyskalowanych technologii pod skład morfologicznych odpadów.

Wdrożenie projektu przez koncern pozwoli na pierwsze w Polsce kompleksowe podejście pozwalające na pracę Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (GOZ). Umożliwi również częściowe zastąpienie surowca z paliw kopalnych na surowiec z odpadów. Wpłynie również na poprawę marży poprzez pozyskanie tańszego surowca dla obszarów rafinerii i petrochemii. Nowa instalacja pozwoli na wytwarzanie produktów petrochemicznych z udziałem odpadów przeznaczonych do recyklingu jako część surowca do produkcji poliolefin, na które jest bardzo duże zapotrzebowanie na rynku.

Instalacja, z uwagi na fakt, że jednym z produktów przetwarzania odpadów będzie wodór jest także częścią flagowego wodorowego projektu Hydrogen Eagle – inicjatywy koncernu zakładającej budowę międzynarodowej sieci hubów wodorowych dla transportu zasilanych odnawialnymi źródłami energii oraz innowacyjnych instalacji przetwarzających odpady komunalne w zero i niskoemisyjny wodór. Projekt Hydrogen Eagle pomyślnie przeszedł etap weryfikacji przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii w konkursie na projekty z obszaru technologii i systemów wodorowych w ramach mechanizmu IPCEI i obecnie znajduje się na etapie notyfikacji pomocy publicznej przez Komisję Europejską.

Po uroczystym podpisaniu listu intencyjnego uczestnicy spotkania zwiedzili Instalację Termicznego Przekształcania Odpadów Orlen Eko sp. z o.o. , znajdującą się na terenie Zakładu produkcyjnego PKN Orlen w Płocku. Zespół ds. Medialnych płockiego ratusza zapewnia, że o kolejnych etapach realizacji instalacji zagospodarowania odpadów komunalnych będzie informować na bieżąco, tak jak będą zapadały decyzje o ich realizacji.

Fot. Materiały prasowe (UMP)