Rozsławiają Płock w kraju i za granicą. Zespół Pieśni i Tańca „Wisła” świętował swoje 25-lecie [FOTO]

image_pdfimage_print

Brali udział w festiwalach organizowanych w różnych zakątkach świata. Są laureatami wielu prestiżowych nagród. Połączyła ich miłość i fascynacja tańcem ludowym. Od 25 lat podbijają serca płocczan, uświetniając swoimi występami imprezy organizowane w mieście. Mowa o Zespole Pieśni i Tańca „Wisła” działającym przy Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki.

– Piotr Onyszko, kierownik Zespołu Pieśni i Tańca Wisła powtarza często: „Mam szczęście do ludzi…”. A ja chcę powiedzieć, że to Płock ma szczęście do ludzi. Wspaniałych, utalentowanych, pracowitych, ambitnych, którzy swoją pasją chcą się dzielić z innymi – napisał w poście w mediach społecznościowych prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski. – Dziękuję całej społeczności zespołu Pieśni i Tańca „Wisła” za 25 lat, a właściwie już 26 lat, działalności, która przynosi nam tyle radości i rozsławia nasze miasto na całą Polskę i poza jej granicami – podkreśla włodarz miasta.

Zespół Pieśni i Tańca „Wisła” powstał jesienią 1995 roku. Na początku działał przy Domu Kultury w Płocku. Obecnie rozwija swoje umiejętności w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki. Priorytetem działalności zespołu jest wychowanie młodych ludzi przez sztukę, a dokładnie przez taniec i śpiew. Oprócz zdobywania umiejętności tanecznych i wokalnych młodzież poznaje polską kulturę ludową. Mottem działalności zespołu jest fragment hymnu zespołowego autorstwa Anny Kuhn-Cichockiej: „A myśmy wyrośli z wierzbami nad Wisłą…”

W swoim repertuarze posiada polskie tańce ludowe oraz tańce wybranych krajów Unii Europejskiej. Integralną częścią zespołu jest kapela składająca się ze znakomitych muzyków akompaniujących do tańca i śpiewu. Oprócz pieśni ludowych soliści wykonują również kolędy i pastorałki, pieśni religijne, piosenki biesiadne oraz pieśni patriotyczne.

Tancerze i soliści zespołu ludowego z Płocka występowali na scenach wielu krajów w różnych zakątkach świata. Polskie tańce narodowe prezentowali m.in. we Francji, Stanach Zjednoczonych, Belgii, Litwie czy Chinach. Mogą pochwalić się udziałem w milenijnych obchodach w Walt Disney World na Florydzie w roku 2000, nagrodą Międzynarodowego Jury na 40 Tygodniu Kultury Beskidzkiej, Grand Prix Polskiej Sekcji CIOFF 2004r. i 2009r. oraz nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Swój jubileusz Zespół Pieśni i Tańca „Wisła” świętował w poniedziałkowy wieczór, 6 września, na deskach Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku.

Fot. Rafael Dominik.