Płockie zoo będzie spółką. Co to oznacza dla placówki? Większe możliwość w pozyskiwaniu środków

Najważniejszym argumentem w decyzji o przekształceniu Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Płocku w spółkę gminy Miasto Płock z ograniczoną odpowiedzialnością, jest to, że placówka będzie miała znacznie większe możliwość w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. Wiąże się to z podnoszenie atrakcyjności zoo.

Decyzję o zmianie podjęli miejscy radni podczas sierpniowej sesji. Z końcem listopada płockie zoo z jednostki budżetowej stanie się jednoosobową spółką gminy Miasta Płock z ograniczoną odpowiedzialnością. – Spółka zostanie utworzona w miejsce likwidowanej jednostki budżetowej, co pozwoli na rozszerzenie działań modernizacyjnych i inwestycyjnych, dzięki możliwościom wykorzystania mechanizmów finansowania niedostępnych jednostkom budżetowym – napisano w uzasadnieniu uchwały.

– Powołanie spółki Miejski Ogród Zoologiczny oznaczać będzie dla placówki większą samodzielność w działaniu, w tym możliwość pozyskiwania środków zewnętrznych na dalszy jej rozwój i podnoszenie atrakcyjności – mówił na sesji prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski, cytowany przez Polską Agencję Prasową. – Chcemy pójść ścieżką ogrodu we Wrocławiu czy w Łodzi. To są dwa ogrody, będące spółkami prawa handlowego, które dzisiaj mogą pozyskiwać środki zewnętrzne na realizację różnego rodzaju planów – podkreślił prezydent.

Miejscy rajcy na czwartkowej sesji przyjęli dwie uchwały. Jedną o likwidacji Miejskiego Ogrodu Zoologicznego jednostki budżetowej w Płocku. Podczas drugiego głosowania radni wyrazili zgodę na utworzenie jednoosobowej spółki gminy-Miasto Płock pod tą sama nazwą, jako spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W obu przypadkach uchwały poparło 15 radnych, 9 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

Rok 2021 dla Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Płocku jest jubileuszowym. Placówka świętuje 70-lecie swojego istnienia.

Źródło: PAP.
Fot. fot. Dariusz Kalota