Energetyczne tańce, ludowe stroje, czyli… będzie z przytupem. Vistula Folk Festival już za kilka dni

Za kilka dni do Płocka powraca Vistula Folk Festival, czyli Nadwiślański Festiwal Folklorystyczny, a wraz nim barwne i energetyczne występy zespołów folklorystycznych. Od 20 do 22 sierpnia w różnych punktach Płocka wystąpią zespoły z kilku polskich miast.

Pierwszego dnia imprezy uczestnicy festiwalu zaprezentują się na Starym Rynku i zatańczą inauguracyjnego poloneza. Wybór tańca jest nieprzypadkowy. Od lutego 2021 roku trwa kampania promująca wpisanie poloneza na listę reprezentatywną, niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Podkreślana jest jego dostojność oraz znaczenie w życiu społecznym.

W sobotę 21 sierpnia publiczność zaproszona jest do amfiteatru, gdzie odbędzie się Koncert Galowy. Zespoły zaprezentują swoje popisowe choreografie z różnych regionów Polski. Widowisko poprzedzi finał plebiscytu „Płocczanin Roku 2020”. Ostatniego dnia Vistuli tancerze wezmą udział we mszy świętej w Bazylice Katedralnej. Po niej korowodem przejdą na Stary Rynek, aby tańcem i wspólnymi zabawami pożegnać się z mieszkańcami Płocka.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu nie zabraknie występów płockich zespołów. Na scenie pojawi się gospodarz imprezy – Zespół Pieśni i Tańca “Wisła”, działający w strukturach Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki im. Themersonów. Ujrzymy także Harcerski Zespół Pieśni i Tańca “Dzieci Płocka” – im. Druha Wacława Milke, który jest najstarszym zespołem dziecięcym w Polsce. Działa nieprzerwanie od 1946 roku.

Gośćmi festiwalu w tym roku będą:

Zespół Pieśni i Tańca “Warszawianka” Uniwersytetu Warszawskiego – reprezentacyjna grupa folklorystyczna największej i jednej z najlepszych polskich wyższych uczelni. Zespół istnieje od niemal 50. lat i obecnie w swoich szeregach ma trzy grupy dziecięce, grupę młodzieżową, dwie grupy studenckie, dwa zespoły muzyczne (młodzieżowy i dorosły). Łącznie ponad 200 tańczących, śpiewających i grających studentów, absolwentów i uczniów warszawskich szkół oraz uczelni wyższych.

Zespół Pieśni i Tańca “Jantar” Uniwersytetu Gdańskiego – powstał w 1970r. Zrzesza studentów i absolwentów Uniwersytetu Gdańskiego oraz innych trójmiejskich uczelni. Obecnie zespół składa się z grup tanecznych, grupy wokalnej i kapeli. Bogaty repertuar Jantara zawiera m.in. tańce kaszubskie, lubelskie, łowickie i rzeszowskie.

Zespół Pieśni i Tańca “Kurpie Zielone”, działający przy podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku – rozpoczął swoją działalność w 1953 r. To jedna z najstarszych – nie tylko w województwie, ale też w Polsce – grup prezentujących folklor w formach stylizowanych i scenicznych. Od samego początku repertuar zespołu opierał się przede wszystkim na tradycjach sąsiadujących ze sobą regionów: Kurpi Zielonych i Kurpi Białych oraz Podlasia.

Bilety na koncert galowy, który odbędzie się w płockim amfiteatrze do kupienia w Bileterii POKiS ul. Jakubowskiego 10, poprzez stronę internetową Bilety POKiS, a także tuż przed koncertem na stoisku Ośrodka, które będzie znajdowało się przy wejściu do amfiteatru od strony hotelu Starzyński.

PROGRAM:

20 sierpnia (piątek) – Stary Rynek
18:00 – Polonez Inauguracyjny – prezentacja zespołów folklorystycznych

21 sierpnia (sobota) Amfiteatr (ul. Rybaki 15)
19:30 – koncert Galowy, poprzedzony finałem plebiscytu “Płocczanin roku”

22 sierpnia (niedziela)
11:30 – msza święta z udziałem zespołów (Bazylika Katedralna)
12:30 – korowód folklorystyczny ulicami Starego Miasta (Katedra – Grodzka – Stary Rynek)
13:00 – zabawy zespołów z mieszkańcami Płocka (Stary Rynek)