Holenderska koncesja na nadawanie. Zarząd TVN24 wydał oświadczenie

Od 18 miesięcy TVN24 czeka na polską koncesję na nadawanie. Dziś zarząd stacji wydał oświadczenie, z którego wynika, że stacja otrzymała koncesję holenderską. – (…) Uzyskanie koncesji dla kanału TVN24 w Holandii w żaden sposób nie rozwiązuje problemu, z jakim mamy do czynienia w związku z uchwaloną przez Sejm nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji. W obecnym kształcie uderza ona we wszystkie nasze kanały, w tym w TVN, podważając wolność słowa, niezależność mediów oraz własność prywatną – podkreśla zarząd TVN24.

Oświadczenie cytujemy w całości.

“W związku z wstrzymywaniem przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji decyzji o odnowieniu koncesji dla TVN24 zarząd TVN S.A. wydał oświadczenie.

Najważniejszą misją TVN24 jest zapewnienie widzom stałego dostępu do niezależnych, opartych na faktach i sprawdzonych informacji. Biorąc pod uwagę trwające półtora roku nieuzasadnione wstrzymywanie przez KRRiT decyzji o odnowieniu koncesji dla TVN24, musimy być gotowi na każdą ewentualność.

Dlatego w lipcu br. został złożony wniosek o przyznanie holenderskiej koncesji na nadawanie i została ona przyznana. Jeśli KRRIT nie wyda decyzji o przedłużeniu koncesji TVN24 do 26 września, dalsze nadawanie umożliwi, zgodnie z polskim i unijnym prawem, koncesja holenderska. Jednak ciągle wierzymy, że nie będziemy zmuszeni z niej skorzystać. Spełniamy wszelkie warunki, aby uzyskać rekoncesję w Polsce, apelujemy więc o jej niezwłoczne przyznanie.

Chcemy też z całą stanowczością podkreślić, że uzyskanie koncesji dla kanału TVN24 w Holandii w żaden sposób nie rozwiązuje problemu, z jakim mamy do czynienia w związku z uchwaloną przez Sejm nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji. W obecnym kształcie uderza ona we wszystkie nasze kanały, w tym w TVN, podważając wolność słowa, niezależność mediów oraz własność prywatną. Ponownie apelujemy do władz o odrzucenie tej szkodliwej nowelizacji. Jesteśmy też w pełni zdeterminowani, by bronić prawa naszych widzów i wszystkich Polaków do wolnych mediów i wolnego wyboru.”

Zarząd TVN S.A.

Przypomnijmy. Projekt nowelizacji ustawy od początku budził mnóstwo emocji. Spotkał się z ogromnym sprzeciwem społecznym. Pomimo tego 11 sierpnia Sejm przyjął nowelizację ustawy nazwaną “lex TVN”. Zdaniem ekspertów jest ona bezpośrednio wymierzona w Grupę TVN. Parlamentarzyści bowiem przegłosowali ustawę, która zmierza do tego, by należąca do Amerykanów stacja nie otrzymała koncesji, a swoje udziały odsprzedała. Obecnie ustawa znajduje się w Senacie.

Fot. Zrzut ekranu tvn24.pl.