Lex TVN. Demonstracje na ulicach polskich miast. Płock dołącza do protestu!

Płock znalazł się na mapie miast, których mieszkańcy we wtorek, 10 sierpnia, będą protestować przeciwko projektowanym zmianom w prawie, czyli tzw. ustawą lex TVN. „Stajemy razem, by wyrazić naszą niezgodę i nasz sprzeciw wobec wszelkich działań mających ograniczyć wolność słowa i wolność mediów w Polsce” – podkreślają w oświadczeniu organizatorzy.

Demonstracje odbędą się 10 sierpnia, czyli dzień przed oczekiwaną debatą w parlamencie, w ponad 70 miastach w Polsce, a także pod Sejmem RP. Początek protestów zaplanowano na godz. 18. W Płocku demonstracja odbędzie się na Placu Narutowicza.

„My, obywatele i obywatelki o rozmaitych poglądach i profesjach, wierni swoim różnym przekonaniom i wyznaniom, pochodzący z wielu środowisk społecznych i zawodowych, z polskich miast, miasteczek i wsi, świadomi, że jedną z najważniejszych podstaw demokratycznego państwa jest istnienie wolnych i niezależnych mediów, zgodnie z art. 54 Konstytucji RP, który głosi, że każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji, „w trosce o byt i przyszłość naszej Ojczyzny” – stajemy razem – by wyrazić naszą niezgodę i nasz sprzeciw wobec wszelkich działań mających ograniczyć wolność słowa i wolność mediów w Polsce. Bo Wolne Media, to Wolni Ludzie, a Wolni Ludzie, to Wolna Polska!” – czytamy w zaproszeniu organizatorów płockiego protestu.

Organizatorem protestów jest Komitet Obrony Demokracji, a współorganizatorami przedstawiciele środowiska dziennikarskiego: Fundacja Grand Press oraz Towarzystwo Dziennikarskie i organizacje społeczne: Obywatele RP, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Ogólnopolski Strajk Kobiet i Akcja Demokracja. Akces zgłosili też Zieloni.

Poprzez projektowane zmiany w prawie, tzw. lex TVN, Prawo i Sprawiedliwość chce uniemożliwić TVN uzyskiwanie koncesji na rozpowszechnianie swoich kanałów, zwłaszcza TVN 24. Aby nadal nadawać, stacja musiałaby zbyć 51 proc. udziałów polskiej firmie lub spółce z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. KRRiT jak dotąd nie przedłużyła koncesji TVN 24, która wygasa 26 września. Debata nad ustawą w Sejmie zapowiadana jest na 11 sierpnia.