322 pacjentów, koszt… ponad 31 mln zł. Co dalej ze szpitalem tymczasowym w Płocku?

– 141,5 miliona złotych – tyle wyniosły koszty utworzenia i funkcjonowania siedmiu szpitali tymczasowych organizowanych przez spółki Skarbu Państwa – podało Ministerstwo Aktywów Państwowych. – Zdecydowanie najwięcej przekazały Orlen i Lotos – informuje portal Wirtualna Polska.

Portal słusznie zaznacza, że powstanie szpitali tymczasowych, od początku budziło mnóstwo kontrowersji. Płocczanie również zwracali uwagę na to, że szpital tymczasowy, który powstał w Płocku świeci pustkami. W tym czasie brakowało łóżek dla pacjentów z innymi schorzeniami niż Sars-cov-2 w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym, z kolei w Szpitalu św. Trójcy zamknięto kilka oddziałów, przekształcając je na oddziały covidowe.

Co prawda Ministerstwo Zdrowia podawało średni koszt budowy i wyposażenia jednego szpitala tymczasowego, który obliczono na ok. 27 mln zł. Ale koszt ten dotyczył placówek uruchomionych przez wojewodów – dodaje WP. O kosztach powstania szpitali tymczasowych organizowanych przez spółki Skarbu Państwa nie było wiadomo nic. – Placówki powstały w siedmiu województwach, a liczba dostępnych łóżek dla chorych z koronawirusem zwiększyła się dzięki nim o prawie 3 tys. Każdorazowe pytanie o koszty poniesione przez Skarb Państwa przy tworzeniu szpitali tymczasowych rząd zbywał milczeniem – podkreśla portal.

Na początku lipca wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przekazał, że koszty utworzenia i utrzymania 20 szpitali tymczasowych (organizowanych przez wojewodów) wyniosły 626 mln zł. Również w lipcu resort aktywów państwowych zdecydował o przekazaniu informacji odnośnie kosztów poniesionych przez spółki Skarbu Państwa. Odpowiedzi udzielał wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas na interpelację poselską posła KO Michała Jarosa.

Poseł Koalicji Obywatelskiej dopytywał między innymi o łączną ilość pacjentów z podziałem na województwa, które leczyły się w placówkach. – Jaki był łączny koszt funkcjonowania każdej placówki? Jaki będzie koszt przywrócenia budynków, w których znajdował się szpital, do stanu pierwotnego? Ile czasu potencjalnie zajmie ponowne otwarcie szpitali tymczasowych i jaki będzie tego koszt? – czytamy w interpelacji.

Z odpowiedzi udzielonej parlamentarzyście wynika, że koszty te wyniosły ponad 141 milionów złotych. Zestawienie dotyczy siedmiu takich placówek zorganizowanych w Polsce. Najwięcej, bo niemal 45 milionów złotych, kosztowało utworzenie przez Grupę Lotos szpitala w obiekcie Międzynarodowych Targów Gdańskich Centrum Wystawienniczo-Kongresowego Amber Expo. Od 8 marca do 28 maja szpital przyjął 695 pacjentów. Placówka w Płocku zorganizowana przez PKN Orlen kosztowała 31 143 800,00 zł brutto. Szpital przyjął w sumie 322 pacjentów (w okresie od 10 grudnia 2020 r. do 31 maja 2021 r.)

Ministerstwo Aktywów Państwowych ujawniło również szacunkowe koszty związane z przywróceniem budynków, w których znajdują się szpitale tymczasowe. Wirtualna Polska podaje, że w Płocku będzie to koszt 2 500 000,00 zł brutto, w Gdańsku – 2 401 569,09 zł brutto.

Wiceminister przyznaje, że w większości przypadków szpitale tymczasowe utworzone przez spółki Skarbu Państwa będą nadal służyły. – Przykładowo w przypadku szpitala kontenerowego w Płocku ministerstwo podjęło decyzję o przekazaniu go na rzecz ministra obrony do wykorzystania przez wojsko – informuje Gryglas.

Ile kosztował szpital zorganizowany na Stadionie Narodowym w Warszawie, podamy jako ciekawostkę, cytując Wirtualną Polskę: – Jak wynika z dokumentów kontroli posłów Michała Szczerby i Dariusza Jońskiego, koszt funkcjonowania szpitala od listopada 2020 roku do kwietnia 2021 roku wyniósł 107 milionów złotych. Przez sześć miesięcy szpital przyjął 1843 pacjentów.

Źródło: Wirtualna Polska
Fot. Dziennik Płocki.