Nowoczesny stadion w Płocku 'rośnie’ jak na drożdżach. Efekty budowy widoczne są z dnia na dzień [WIZUALIZACJA]

Budowa stadionu przy ul. Łukasiewicza 34 trwa od 18 miesięcy. Inwestycja dotychczas kosztowała 30 mln zł. Na zrealizowanie przedsięwzięcia wykonawca ma trzy lata. Wartość kontraktu wynosi 166,5 mln zł. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, kibice jeszcze w tym roku zasiądą na trybunach nowoczesnego obiektu.

Za nami już 18 miesięcy ciężkiej pracy przy tej inwestycji. Z dnia na dzień coraz bardziej widać efekty tego wysiłku – mówił na środowej konferencji prasowej, poświęconej m.in. budowie stadionu prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Inwestycja podzielona została na dwa etapy. W pierwszym powstaną dwie nowe trybuny – wschodnia i północna. Stara wschodnia trybuna została zdemontowana, podobnie jak obiekty po północnej stronie. W ich miejscu wyrosły żelbetonowe konstrukcje nowych trybun i zaczął się montaż konstrukcji ich zadaszenia. To ostatnie zostało już w przypadku obiektu wschodniego wykonane w 90 proc. W pierwszym etapie prac powstanie jeszcze tymczasowe miasteczko kontenerowe. – Znajdą się w nim m.in. pomieszczenia dla zawodników pierwszej drużyny i gości, pomieszczenia dla mediów wraz z salą konferencyjną, pokoje trenerów, sędziów – wymieniał prezydent miasta.

W drugim etapie rozebrana zostanie część zachodnia i południowa obecnego stadionu, a następnie – w ich miejscu – wykonawca zbuduje nową trybunę zachodnią i południową wraz z zadaszeniem oraz czterokondygnacyjny budynek, w którym będą m.in. szatnie dla zawodników, pokoje dla widzów i gości VIP, pomieszczenia administracyjne, punkt pierwszej pomocy, punkty gastronomiczne, pomieszczenia dla dziennikarzy oraz służb odpowiadających za bezpieczeństwo. Na koniec przyjdzie czas na wykonanie infrastruktury technicznej oraz ciągów pieszych, placów i parkingów po zachodniej i południowej części stadionu.

Artur Zieliński wiceprezydent ds. rozwoju i inwestycji przy Urzędzie Miasta Płocka również obecny na konferencji podkreślił, że współpraca z wykonawcą inwestycji jest bardzo dobra. A jej realizacja przebiega zgodnie z harmonogramem.

Nowy stadion będzie miał cztery zadaszone trybuny i dokładnie 15004 miejsca siedzące. Jego otoczenie zostanie zorganizowane w taki sposób, że ruch pieszych będzie odbywał się bezkolizyjnie, rozdzielając się na poszczególne sektory. Powstaną trzy bramy wjazdowe na boisko stadionu – dla przewietrzania i obsługi murawy oraz aby umożliwić organizację imprez plenerowych.

Umowa na modernizację stadionu została podpisana przez władze Płocka 29 listopada 2019 roku. Na zrealizowanie tego przedsięwzięcia – zaprojektowanie i zbudowanie – wykonawca dostał trzy lata. Wartość kontraktu wynosi 166,5 mln zł, z czego projekt kosztował 8,2 mln zł, prace budowlane pochłoną ponad 158 mln. Dotychczas na nowy obiekt ratusz wydał blisko 30 mln zł.

Na zakończenie konferencji prasowej oficjalnie zaprezentowana została makieta nowego stadionu, który powstaje w Płocku.

Fot. UMP oraz Wisła Płock.