Trwa usuwanie skutków nocnej nawałnicy, która przeszła nad Płockiem. To był istny Armagedon! [FOTO]

W Płocku trwa usuwanie szkód po nawałnicy, która przeszła w nocy nad miastem. Burzom towarzyszył silny wiatr i ulewny deszcz. Ulice zamieniały się w potoki, powalone drzewa i oberwane konary drzew uszkadzały samochody, wybijały studzienki deszczowe i kanalizacyjne, zerwane linie energetyczne spowodowały, że w regionie 89 tys. gospodarstw pozostawało bez zasilania. Służby odnotowały ponad 400 zgłoszeń. Na szczęście w wyniku niebezpiecznego zjawiska atmosferycznego nikt nie został poszkodowany.

W środę, 14 lipca, od godz. 23 służby miejskie i ratunkowe otrzymywały liczne zgłoszenia o powalonych drzewach, zerwanych liniach telekomunikacyjnych, energetycznych, zalanych ulicach, wybitych deklach studzienek deszczowych i kanalizacyjnych, awariach oświetlenia ulicznego, przeciekających i zerwanych dachach. Zastępca Komendanta PSP w Płocku poinformował, że do działań na terenie miasta skierowano wszystkie możliwe do dyspozycji jednostki państwowej straży pożarnej z terenu miasta i powiatu a także Ochotnicze Straże Pożarne.

– Dyspozytor Wodociągów Płockich zgłosił brak zasilania na ujęciu wody przy ul. Grabówka oraz na pompach w studniach głębinowych. Podłączono agregaty prądotwórcze, aby miasto nie straciło zasilania w wodę. Sprawę priorytetowo do pilnej realizacji zgłoszono dyspozytorowi Energa Operator. Około godz. 3.00 uzyskano informację, że linie zasilające zostały przerwane przez powalone duże drzewa. Od godzin porannych zostaną ściągnięte większe siły, w celu usuwania wywrotów i naprawy linii energetycznych. Około godz. 9.15 przywrócono zasilanie z sieci energetycznej – relacjonuje Konrad Kozłowski z biura prasowego ratusza.

Z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego otrzymano informacje o wystąpieniu awarii masowych na terenie działania Energa Operator S.A. Odział w Płocku. – Na skutek nawałnicy wyłączonych było 123 linii średniego napięcia, 4300 stacji transformatorowych, bez zasilania w energię elektryczną było ok. 89 000 odbiorców na terenie działania Energa Operator Oddział Płock.

– Silny wiatr zerwał dach na magazynie DPD przy ul. Kutnowskiej, budynek jest zabezpieczony plandeką. W wyniku powalenia drzew ucierpiały ogrodzenia na terenie przedszkola 34 i 11 oraz budynek Odwachu. W nocy występowały czasowe ograniczenia w ruchu na skutek zablokowania ul. Grabówka w rejonie Mostu Solidarności (udrożniona po około 45 min.) oraz Słonecznej przy ul. Wiatraki – wymienia Kozłowski.

Fot. Kuba Pankowski, Piotr Dyl, Łukasz Pawłowski, Damian Cybulski.