Sprzęt od WOŚP dla szpitala wojewódzkiego w Płocku. Aparat trafi na Oddział Chirurgii Dziecięcej

image_pdfimage_print

Oddział Chirurgii Dziecięcej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku kilka dni temu otrzymał od Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy aparat USG. Fundacja Jurka Owsiaka płocką placówkę wspiera co jakiś czas. Sprzęt i aparatura medyczna, które trafiły dotychczas do lecznicy z WOŚP warte są prawie 2 mln zł.

– Aparat wyposażony jest w: 4 głowice, oprogramowanie kardiologiczne, funkcję standby – szybki start, podgrzewacz żelu, videoprinter czarno – biały – placówka wymienia zalety najnowszego aparatu USG. Sprzęt wykorzystywany będzie podczas diagnostyki i leczenia dzieci, które na skutek różnych zdarzeń losowych trafiają na Oddział Chirurgii Dziecięcej. Dla tego samego oddziału kilka miesięcy WOŚP zakupił dwa kardiomonitory kompaktowo-modułowe.

Oddział Chirurgii Dziecięcej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym jest jedyną taką placówką w promieniu 100 km od Płocka. Osiemnastołóżkowy oddział rocznie przyjmuje ponad 800 małych pacjentów. W szpitalu wykonywane są zabiegi ostrodyżurowe, planowane, ale również plastyczne. – Główne schorzenia, z jakimi trafiają tu najmłodsi to zapalenia wyrostka, jelit, niedrożności, pylorostenoza, a także uchyłki Meckela. Leczone są także wszelkiego typu urazy kończyn, urazy brzucha, w tym pęknięcie śledziony, perforacja jelita i żołądka. Dosyć częstym zabiegiem jest usuwanie ciała obcego z organizmu dziecka – wyliczają w WSzZ w Płocku.

Warto dodać, że od stycznia 2003 r. na oddziale wprowadzono jednodniowy chirurgiczny tryb leczenia dzieci, co minimalizuje ich stres związany z pobytem w szpitalu. W chirurgii jednego dnia leczone są przepukliny dziecięce, pachwinowe, pępkowe, kresy białej, udowe, niezstąpione jądra, wodniaki jąder, powrózka, stulejki, torbiele stawowe, znamiona, a także wrastające paznokcie.

Fot. WSzZ w Płocku.