Pyszny chleb, alpakoterapia, zwiedzanie katedry, posiłki… Centrum Integracji Społecznej u Mariawitów już działa [FOTO]

image_pdfimage_print

Co prawda w budynkach, które są siedzibą Centrum Integracji Społecznej im. Św. Marii Franciszki Kozłowskiej trwa jeszcze remont, to organizacja ruszyła ze swoją działalnością pełną parą. Do udziału w warsztatach już przyjęto 21 osób, które do CIS skierował płocki MOPS. Teraz czas na działania, a pomysłów jest całe mnóstwo.

Oficjalne otwarcie CIS, które powstało przy Kościele Starokatolickim Mariawitów w Płocku, odbyło 1 lipca. Jego siedziba znajduje się w kompleksie klasztornym przy Świątyni Miłosierdzia i Miłości. Na bazę lokalową przeznaczono dwa budynki należące do Kościoła, znajdujące się przy ul. Kazimierza Wielkiego 27.

Obecnie w budynkach trwa ogromny remont, którego zakończenie przewidywane jest na koniec grudnia 2021 roku. W jednym z obiektów znajdą się m. in. sale do prowadzenia zajęć i warsztatów gastronomicznych, restauracja czy taras z pięknym widokiem na Wisłę. – Będzie to miejsce przyjazne dla każdego – podkreślał biskup Kościoła Karol Maria Marek Babi, który oprowadzał płockich dziennikarzy po budowie. Dodawał, że to pozwoli jeszcze bardziej rozwinąć akcję „Ciepły posiłek u Mariawitów”, którą Kościół prowadzi od kwietnia ubiegłego roku. W drugim budynku znajdą się sale do różnego rodzaju terapii.

– Siedziba Centrum znajduje się w dworku, który zakupiła św. Maria Franciszka Kozłowska na potrzeby Zgromadzenia Sióstr Mariawitek Nieustającej Adoracji Ubłagania, w którym w 1907 r. była odprawiona pierwsza msza św. w języku polskim, a była to dokładnie Pasterka – wyjaśnia nam biskup.

W działalności CIS wpisanych jest szereg działań, które skierowane są do osób potrzebujący wsparcia, bezdomnych, wykluczonych społecznie, długotrwale bezrobotnych oraz uzależnionych od alkoholu. – Chcemy dać tym osobom pracę – mówił bp. Karol Babi. Na początek pracę i możliwość terapii uzyskało już tu 21 osób, które do Centrum skierował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Płocku.

Działalność CIS podzielono na sekcje – ogrodniczo-porządkowo-hodowlaną oraz gastronomiczno-usługowo-handlową. – Z pierwszej sekcji działa już alpakoterapia. To jest branża, która rozpoczęła u nas swoją działalność najwcześniej. Przywieźliśmy alpaki, które miały się najpierw oswoić, ale zainteresowanie było tak duże, że postanowiliśmy otworzyć się dla wszystkich, którzy chcą odwiedzić nasze alpaki i ogrody – mówiła Edyta Wróbel, kierownik Centrum. – Kolejną sekcją, która już działa, ale chcemy ją rozwinąć, jest branża gastronomiczna, która pozwoli nam kontynuować akcję „Ciepły Posiłek u Mariawitów” oraz gotować dla większej liczby osób – kontynuowała.

Oprócz przygotowywania posiłków dla osób potrzebujących, przewidziana jest produkcja własnych wyrobów w tym słynnych wśród płocczan wypieków. – Chcemy chociaż trochę wrócić do dawnych czasów, kiedy to siostry Mariawitki sprzedawały pieczywo – wyjaśniła kierownik CIS. – Nie dorównamy siostrom, ale mamy w planach wypiek kilku rodzajów pieczywa i ciast – dodała.

Na terenie ogrodów będzie również pasieka. Ciekawostką jest, że niebawem będzie można posmakować miodu własnej produkcji oraz skorzystać z terapii… miodowej. Kolejnym pomysłem jest rozwinięcie sekcji turystycznej, która umożliwi zwiedzanie i poznawanie katedry Mariawitów w Płocku. – Chcemy zapraszać w nasze progi gości, chcemy współpracować z Płocką Lokalną Organizacją Turystyczną, chcemy mieć w ofercie zwiedzanie świątyni, ogrodów – wymieniała Wróbel. 

Podstawowym celem nowo powstałego i działającego na terenie Płocka CIS jest kompleksowa walka ze zjawiskiem wykluczenia społecznego i zawodowego. Będzie ona realizowana poprzez: warsztaty terapeutyczne dla podopiecznych, zajęcia edukacyjne, grupy wsparcia, przekwalifikowanie zawodowe i nabywanie nowych kwalifikacji zawodowych, warsztaty i praktyki, kształtowanie umiejętności skutecznego poszukiwania pracy, zajęcia w zakresie rozpoczynania i prowadzenia działalności gospodarczej, a także przygotowanie do podjęcia zatrudnienia.

Fot. Dziennik Płocki.