Prezydent Płocka z wotum zaufania i absolutorium. Nie wszyscy radni zagłosowali na 'tak'. Kto był za, a kto przeciwko?

image_pdfimage_print

15 głosów 'za', czyli zdecydowana większość miejskich radnych opowiedziała się za udzieleniem prezydentowi Płocka Andrzejowi Nowakowskiemu wotum zaufania. Włodarza miasta poparł cały klub Koalicji Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz jeden z radnych Prawa i Sprawiedliwości. – Dziękuję wszystkim, którzy na to zaufanie ze mną pracowali – skomentował prezydent.

W programie czwartkowej sesji Rady Miasta najważniejszymi punktami obrad było udzielenie Andrzejowi Nowakowskiemu wotum zaufania oraz absolutorium za zrealizowanie budżetu za 2020 rok.

– Był to niełatwy dla nas wszystkich czas, spowodowany pandemią, która odcisnęła swoje piętno w prawie każdej sferze funkcjonowania samorządu. Zwłaszcza w edukacji, ale również w służbie zdrowia i komunikacji miejskiej, czy kulturze i sporcie – mówił podczas sesji, jeszcze przed głosowaniem, prezydent Andrzej Nowakowski.

Przypomniał ubiegłoroczną pomoc płockiego samorządu, skierowaną do przedsiębiorców. Było to: wprowadzenie minimalnych stawek czynszu za wynajęcie lokalu użytkowego, zwolnienie z podatku od nieruchomości oraz zastosowanie minimalnych stawek za zajęcie pasa drogowego. Były również instrumenty pomocowe dla organizacji pozarządowych, seniorów i osób z niepełnosprawnością, czyli wsparcie osób które z powodu pandemii znalazły się w bardzo trudnej sytuacji. – W walce z epidemią wsparliśmy także Szpital Wojewódzki na Winiarach środkami na zakup sprzętu do diagnozowania COVID-19 oraz Szpital św. Trójcy – wymieniał prezydent Płocka.

Pomimo roku pandemicznego w Płocku w 2020 roku nie brakowało inwestycji. Rozpoczęła się budowa Miejskiego Przedszkola nr 17, gruntownie przebudowany i urządzony został dom przy ul. Kalinowej dla dzieci pozbawionych częściowo lub całkowicie opieki rodzicielskiej, powstały nowe place zabaw. Oddano do użytku nowe, zielone miejsca do rekreacji – Park Mościckiego i Park nad Jarem.

Pandemia nie przeszkodziła także w rozpoczęciu ogromnej inwestycji wartej 170 mln zł, jaką jest budowa stadionu piłkarskiego im. Kazimierza Górskiego. Rozpoczęły się również prace projektowe nad drugim bardzo dużym przedsięwzięciem, czyli budową sali koncertowej. Władze miasta podpisały umowę na wykonanie projektów sali oraz przebudowę Nowego Rynku.

Nie bez echa przeszły także kolejne „Mieszkania na start”, autorski program mieszkaniowy Płocka, skierowany do młodych ludzi, którzy swoją przyszłość wiążą z miastem. Program realizowany jest przez Urząd Miasta Płocka od 2016 roku. W sumie, do końca ubiegłego roku w Płocku powstały 204 tego typu lokale. Do końca 2021 roku pula mieszkań wyniesie 324 lokale.

W ubiegłym roku dużo działo się także na płockich ulicach – trwały remonty, przebudowy i modernizacje. W otoczeniu ogrodu zoologicznego powstały parkingi: jeden dla autobusów, drugi – dla 130 aut osobowych. Pobudowano także nowy wiadukt prowadzący do zoo. Wiele inwestycji miejskich finansowane było ze środków unijnych czy z Banku Gospodarstwa Krajowego, o które skutecznie zabiegano.

Prezydent Andrzej Nowakowski podczas swojego przemówienia przez rajcami przypomniał, że udało się w Płocku zbudować przyjazny klimat dla biznesu. W ubiegłym roku tereny pod budowę zakładu produkcji elementów stalowych dla przemysłu w Płockim Parku Przemysłowo-Technologicznym kupiła spółka Industrie Service Płock. Nową inwestycją w 2020 r. na terenie Parku był także zakład produkcji wyrobów łożyskowych firmy IWMARK.

– Dziękuję moim współpracownikom za sprawną, profesjonalną i pełną zaangażowania pracę – powiedział na koniec swojego wystąpienia.

Rada Miasta udzieliła prezydentowi Płocka Andrzejowi Nowakowskiemu wotum zaufania i absolutorium identycznym stosunkiem głosów w jednym i drugim głosowaniu: 15 było „za”, dziewięcioro (wszyscy radni PiS, oprócz nieobecnego Piotra Kubery) przeciwko. Andrzej Nowakowski podziękował radnym za pozytywną ocenę.

Budżet Płocka sięgnął w ubiegłym roku 1,1 mld zł.