Wystartował prestiżowy plebiscyt – Płocczanin Roku. Kto z nominacją? Teraz wszystko w rękach mieszkańców

image_pdfimage_print

Kilka dni temu wystartowała 21. edycja prestiżowego plebiscytu – Płocczanin Roku.  – Obawialiśmy się, że wskazanie konkretnych kandydatur może być dość trudne. Bo 2020 r. to był ciężki okres pandemii, lockdownu, który pozamykał nas w domach i wyhamował wiele cennych inicjatyw. Z drugiej jednak strony uruchomił mnóstwo osób do organizowania „bez żadnego trybu”, spontanicznie i z potrzeby serca wielu akcji pomocy skierowanych nie tylko do chorych, ale i innych, np. przedsiębiorców, którzy ucierpieli przez koronawirusa – napisała o tegorocznych nominacjach „Gazeta Wyborcza” , główny organizator plebiscytu.

– Okazało się, że kandydatów było znacznie więcej niż finałowa szóstka nominowanych! Niektóre nazwiska powtarzały się w poszczególnych zgłoszeniach, inne nie, a jednak zaskakiwały swoją oczywistością – zdradza szczegóły wyboru nominowanych przez kapitułę Anna Lewandowska, dziennikarka „GW”.

– Co może być ciekawe, zgłaszający, prezentując swoich kandydatów, najczęściej charakteryzowali ich jako osoby skromne, oddane swojej pracy, działaniu na rzecz lokalnej społeczności, historii, tradycji. Osoby, które nie zabiegają o rozgłos, zaszczyty, a jednak z ogromną pasją robią swoje – podkreśla.

Oto nominowani:

Biskup Marek Maria Karol Babi

Biskup naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Nominowany za wrażliwość na ludzkie nieszczęście, za podanie pomocnej dłoni tym, którzy są poza nawiasem. W te działania zaangażowało się dużo ludzi. Kiedy wybuchła pandemia, mariawici organizowali dla bezdomnych i ubogich ciepłe posiłki, poddawali ich testom na obecność koronawirusa. Dali mieszkania tym, którzy ich nie mają. Zorganizowali spółdzielnię socjalną, w ramach której ludzie dotąd wykluczeni uczą się pracować i zarabiać. W sklepiku przyklasztornym znów kupimy chleby, powidła, przetwory.

Gabriela Nowak-Dąbrowska i Piotr Dąbrowski

Małżeństwo pasjonatów, założyciele Fundacji Nobiscum. Nominowani za nieustępliwe dążenie do przywrócenia zbiorowej pamięci o przedwojennych sąsiadach, których w zdecydowanej większości pochłonął Holocaust. Tę misję konsekwentnie pełnią od początku istnienia fundacji. Z poczucia sprawiedliwości i przyzwoitości. Bo, jak twierdzą, znamy tylko liczbę – 9 tys. przedwojennych płockich Żydów. – A konkretni ludzie już nam gdzieś umknęli. Zapomnieliśmy, że oni byli stąd. Pamięć – to słowo klucz. My chcemy pamiętać, uważamy, że trzeba pamiętać. Dlatego chcemy tym wszystkim 9 tys. osób przywrócić nazwiska, bo one zdecydowanie więcej mówią niż liczby – twierdzą.

Grzegorz Gołębiewski

Nominowany za nieustanne, cierpliwe i bardzo ciekawe przybliżanie płocczanom wiedzy o historii naszego miasta. Znany jest z wielu swoich aktywności. To nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w III LO. To wykładowca historii w Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica. To także wiceprezes Towarzystwa Naukowego Płockiego i jednocześnie redaktor naczelny „Notatek Płockich” wydawanych przez TNP.

Piotr Gryszpanowicz

Nominowany za pasje, dzięki którym stale wzbogaca się nasza wiedza o mieście. Jest tropicielem dawnych czasów. Przeczesuje archiwa, muzea, nie tylko polskie, i szuka w nich dokumentów, zdjęć i informacji o dawnym Płocku. A to, co uzbiera, przetwarza na książki. Choć drogownictwo jest jego pierwszą dziedziną, to dostarcza nam wiedzy o miejscach, ludziach, ulicach (z jego inicjatywy i na podstawie jego badań niektóre staromiejskie ulice mają tabliczki ze wszystkimi nazwami, jakie były im nadawane od chwili powstania).

Ksiądz Wiesław Gutowski

Nominowany za wiele swoich działań. Na wstępie warto przypomnieć, że ks. Gutowski uważany jest za jedną z legend płockiego Ruchu „Światło-Życie”. Ze spotkań oazowych w latach 80. doskonale zna go wielu dzisiejszych płocczan koło pięćdziesiątki. Na początku lat 90. tworzył Katolickie Radio Płock, którego był pierwszym dyrektorem. Dziś rozgłośnia działa pod nazwą Katolickiego Radia Diecezji Płockiej. Jego wielkim dorobkiem jest remont fary – zabytkowego kościoła, pierwszego parafialnego w naszym mieście, liczącego sobie już ponad 650 lat.

Jarosław Murawski

Przedsiębiorca i – co sam podkreśla – płocczanin w czwartym pokoleniu. Małachowiak. Nominowany m.in. za uratowanie jednego z najciekawszych budynków (a właściwie dwóch przylegających do siebie) w mieście. Czyli starej dziekanki, dawnej siedziby masońskiej u zbiegu Tumskiej i Kościuszki. Kiedy ją kupił, była to już ruina. Choć wewnątrz jeszcze trwają prace, nie ulega wątpliwości, że dziekanka odzyskała dawny blask za sprawą swojego nowego właściciela i nie podzieliła losu innych zabytkowych płockich budowli, które po prostu stały się kupą gruzu. Turyści, którzy coraz śmielej odwiedzają nasze miasto, stają przed odnowionym budynkiem zachwyceni jego urodą. Kapituła podkreśliła również, że Jarosław Murawski jest społecznikiem aktywnie wspierającym wiele inicjatyw lokalnych.

Kto stanie się właścicielem srebrnej statuetki Bolesława Krzywoustego? O tym teraz zdecydują mieszkańcy, głosując. Wyniki plebiscytu ogłoszone będą w połowie sierpnia podczas Vistula Folk Festival.

Jak zagłosować?

Płocczanina Roku 2020 wybieramy za pomocą SMS-ów. Każdy kandydat do tytułu Płocczanina Roku 2020 ma przypisany kod. Aby oddać głos na swojego kandydata, należy wysłać SMS pod numer 886 786 379 (koszt wysłania wiadomości tekstowej SMS określa taryfa operatora), w treści wpisując PR (kropka) kod kandydata, np. PR.7.

Głosowanie SMS-owe trwa do 31 lipca do godz. 23.59. Z jednego numeru może zostać oddany tylko jeden głos.

SMS-owe kody kandydatów:

Bp Marek Maria Karol Babi – 1 (czyli cała treść SMS-a to PR.1)
Gabriela Nowak-Dąbrowska i Piotr Dąbrowski – 2 (czyli cała treść SMS-a to PR.2)
Grzegorz Gołębiewski – 3 (czyli cała treść SMS-a to PR.3)
Piotr Gryszpanowicz – 4 (czyli cała treść SMS-a to PR.4)
Ks. Wiesław Gutowski – 5 (czyli cała treść SMS-a to PR.5)
Jarosław Murawski – 6 (czyli cała treść SMS-a to PR.6)

Organizatorami plebiscytu są Agora SA i Urząd Miasta Płocka. W przypadku głosowania SMS-owego administratorem danych (numeru telefonu) jest Urząd Miasta Płocka. Dane te są przetwarzane wyłącznie na potrzeby niniejszego głosowania, zostaną usunięte po wyłonieniu Płocczanina Roku.

Źródło: Gazeta Wyborcza. Płock.