Jak ustrzec się przed zagrożeniami w Internecie? Webinar „Bezpieczni w cyberprzestrzeni”

image_pdfimage_print

Rzeczywistość w XXI wieku staje się coraz bardziej wirtualna. Do sieci przenosimy całe swoje życie – finanse, kontakty z urzędami, pracę, zakupy i kontakty biznesowe. A to sprawia, że również przestępczość internetowa staje się bardzo realnym zagrożeniem. Zjawisko to jest niezwykle groźne i coraz bardziej realne. Dlatego wszyscy musimy wiedzieć czym są cyberataki, jak bardzo są wyrafinowane i jak się przed nimi chronić. Temu poświęcony będzie webinar organizowany 29 czerwca przez Płocki Park Przemysłowo-Technologiczny.

Cyberprzestępstwa nie są nową formą, ale nie można ich bagatelizować. Szczególnie, że stają się one coraz bardziej znaczące nie z roku na rok, ale wręcz z dnia na dzień. Już dziś cyberprzestępstwa kosztują światową gospodarkę ok. 600 miliardów dolarów rocznie. To odpowiednik 1 proc. światowego PKB i kwota blisko pięciokrotnie wyższa od rocznego budżetu Polski. A wraz z rozwojem technologii, pole do popisu dla przestępców staje się większe.

Jak przeciwdziałać cyberprzestępczości? Pierwszym krokiem jest świadomość zagrożenia. A tą szerzyć można przede wszystkim na fachowych warsztatach. I takie właśnie spotkanie w formule bezpłatnej przygotowuje Płocki Park Przemysłowo-Technologiczny. O szczególnej wartości tego szkolenia niech świadczy fakt, że jest ono przygotowane we współpracy z NASK – Państwowym Instytutem Badawczym. Instytucja została powołana do walki z cyberprzestępstwami i dbania o poprawę bezpieczeństwa danych w sieci. Kluczowym polem aktywności NASK są działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa internetu, reagowaniem na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo sieci w Polsce i koordynacja działań w tym obszarze. W szczególności tą tematyką zajmuje się Pion Centrum Cyberbezpieczeństwa, w którego skład wchodzi m.in. zespół CERT Polska, którego eksperci poprowadzą webinar.

Temat jest bez wątpienia na czasie. Szczególnie w dobie wszechobecnej elektronizacji i przestępców, którzy poszukują metod oszustwa w wirtualnych, białych rękawiczkach. Wszyscy – przedsiębiorcy, pracownicy czy nawet emeryci – musimy wiedzieć, jak ważne jest bezpieczeństwo naszych danych w cyberprzestrzeni. Tym bardziej jest nam miło, że areną do poruszenia tego tematu po raz pierwszy w Płocku stanie się właśnie Płocki Park Przemysłowo-Technologiczny – powiedziała Joanna Olejnik, prezes Płockiego Parku Przemysłowo-Technologicznego.

Spotkanie odbędzie się w sieci – posłuży do niego platforma Zoom. Potrwa około dwóch godzin, a w tym czasie eksperci NASK opowiedzą o najczęściej zgłaszanych incydentach cyberprzestępczości w Polsce, wskażą jak rozpoznać zagrożenie w sieci i jak się przed nim bronić oraz wyjaśnią czemu tak naprawdę służy wykradanie danych – co prowadzi do pojęcia kradzieży cyfrowej tożsamości. Do kogo skierowany jest webinar? Grupa odbiorców jest niezwykle szeroka. To zwykli użytkownicy sieci, ale także przedsiębiorcy prowadzący mikro, małe i średnie firmy, inwestorzy PPPT czy najemcy budynków PPPT.

Przedsiębiorcy muszą zrozumieć, że cyberprzestępstwa coraz częściej dotyczą właśnie firm. I co gorsze, obecna sytuacja pandemiczna wcale nie poprawia sytuacji. Powód? Pracownicy korzystają z systemów firmowych, ale często z własnego domu. A to wyraźnie obniża poziom bezpieczeństwa. To spore wyzwanie i należy mieć tego świadomość. Nasz webinar ma m.in. uświadamiać i tą kwestię – powiedziała Joanna Będkowska, wiceprezes Płockiego Parku Przemysłowo-Technologicznego.

Dwugodzinny Webinar „Bezpieczni w cyberprzestrzeni” został zaplanowany na 29 czerwca 2021 roku na godzinę 13:30. Spotkanie z uwagi na warunki pandemiczne odbędzie się na platformie Zoom. Zapisy na webinar są realizowane za pośrednictwem serwisu Evenea. Na listę gości każdy chętny może się wpisać pod linkiem: https://app.evenea.pl/event/bezpieczniwcyberprzestrzeni/