Spacer historycznymi ścieżkami Płocka. Warto się wybrać i poznać zabytki na Szlaku Gotyku Ceglanego

image_pdfimage_print

– Odkryj z nami ponad 800 lat historii Płocka! – zachęca Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna. Z okazji Dnia Gotyku Ceglanego instytucja organizuje pierwszy w tym sezonie turystycznym spacer.

Start pieszej wycieczki w sobotę, 19 czerwca, o godz. 12:00 z Placu Starego Rynku w Płocku. Dzień Gotyku Ceglanego obchodzony jest we wszystkich miastach należących do międzynarodowego stowarzyszenia Europejski Szlak Gotyku Ceglanego.

– Nasi przewodnicy poprowadzą uczestników spaceru historycznymi ścieżkami Płocka, opowiadając o wydarzeniach oraz miejscach znajdujących się na tym szlaku – tłumaczy PLOT. – Podczas spaceru spotkacie ciekawe postacie sprzed lat, dotkniecie ścian gotyckich budowli odkrywając ich historię.

Europejski Szlak Gotyku Ceglanego łączy kraje, regiony, miasta, kultury oraz ludzi poprzez uniwersalny język architektury. Prowadzi z Danii do Polski, wzdłuż wybrzeży Bałtyku i daleko na południe w głąb lądu. Można na nim znaleźć ok. 40 miast, jedną wyspę i setki historycznych budowli. Gotyk ceglany zajmuje w historii europejskiej architektury ważne miejsce – jest ściśle związany z historią krajów Europy północno-zachodniej i wschodniej między XIII i XVI wiekiem. Jego powstanie jako stylu architektonicznego wiąże się z rozwojem oraz upadkiem Związku Hanzeatyckiego. Styl ceglanej architektury gotyckiej charakteryzują lśniące kolory wypalonej gliny, surowe powierzchnie ścian i olbrzymia różnorodność form architektonicznych powstała na bazie prostych, jednolitych kształtów cegieł.

Płocka część szlaku prowadzi przez 8 obiektów. A które to są? Warto wybrać się na spacer z PLOT, aby dokładnie się dowiedzieć…

Fot. UMP.