Zaskakujący efekt osobliwej współpracy. Udowodnili, że „Wszyscy jesteśmy z tej samej bajki” [FOTO]

„Wszyscy jesteśmy z tej samej bajki” – to niezwykły projekt, który zrealizowano dzięki zaangażowaniu i pracy nauczycielek, dwóch utytułowanych płockich fotografów, a przede wszystkim dzieci – uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 1 im. Księdza Jana Twardowskiego w Płocku. Owocem tej niecodziennej współpracy jest jedenaście wyjątkowych fotografii.

Głównymi bohaterami zdjęć są uczniowie, których osadzono w bajkowych realiach. Dzieci za pomocą dorosłych przeniosły się do baśniowych światów: „Kopciuszka”, „Czerwonego Kapturka”, „Księżniczki na ziarnku grochu”, „Kota w butach”, „Pinokia”, „O rybaku i złotej rybce”, „Calineczki”, „Królewny Śnieżki”, „Śpiącej Królewny”, „Żabiego króla” oraz „Jasia i Małgosi”. – Dzieci były dobrane do każdej postaci wprost idealnie – mówi nam Jan Drzewiecki, jeden z autorów zdjęć oraz prezes Płockiego Towarzystwa Fotograficznego im. Aleksandra Macieszy. – Siła tych dzieci polega na tym, że nic nie udają, są autentyczne – podkreśla z kolei Waldemar Robak, drugi autor zdjęć. Obydwaj są zgodni, że praca nad tym projektem to fotograficzne wyzwanie.

– Niektóre warunki zdjęć dyktowały dzieci – mówi nam Jan Drzewiecki. – Nie była to łatwa praca, ale dała mi mnóstwo satysfakcji – dodał. A dlaczego trudna? – Dzieciaki zupełnie ignorowały pomysły dorosłych – wyjaśnia. – Na przykład, po wielu próbach „uchwycenia” Czerwonego Kapturka, udało się w końcu zrobić zdjęcie tylko dlatego, że udawałem… wilka – opowiada anegdotę z planu zdjęciowego.

Nie byłoby efektu końcowego, czyli jedynej w swoim rodzaju wystawy, gdyby nie trzy nauczycielki z Ośrodka: Joanna Maciakiewicz, Monika Wierzbicka, Wioletta Miętus oraz dyrektor, Izabela Cierpikowska. – To miał być szybki do realizacji projekt na Dzień Dziecka – mówi nam pomysłodawczyni Joanna Maciakiewicz. Nauczycielka wraz z koleżankami doszła jednak do wniosku, że za pomocą fotografii warto przekazać coś więcej.

– Stwarzanie warunków do odkrywania, rozwijania i wzmacniania talentów uczniów, tak aby wspomagać ich wszechstronny rozwój, kształtowanie wiary we własne możliwości, wzmacnianie poczucia własnej wartości,  rozbudzanie ciekawości poznawczej, twórczego działania oraz samodzielności – wymienia cele, które sobie postawiły. Czy się udało? – Ależ tak. Dzieciaki były zachwycone, dumne z siebie – podkreśla, nie ukrywając zadowolenia. – A efekt końcowy rewelacyjny. Warto było – stwierdza.

Na wernisaż zaproszony był Rzecznik Osób Niepełnosprawnych przy Urzędzie Miasta Płocka, Tomasz Gorczyca, który skomentował wystawę bardzo krótko: – Zdjęcia? Każdy powinien to zobaczyć.

Poniżej galeria zdjęć z projektu „Wszyscy jesteśmy z tej samej bajki” oraz fotografie z wernisażu, który odbył się w środę, 9 czerwca, w murach placówki. 

Fot. Jan Drzewiecki/Waldemar Robak/ Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 1 w Płocku.