Nad płocką Wisłę wracają imprezy. „Wianki 2021” z bogatym programem

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów zaprasza 19 czerwca (sobota) do amfiteatru na niezwykle barwne widowisko taneczno-muzyczne – Wianki 2021. Podczas tegorocznej edycji wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo” Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz znany płocczanom Zespół Pieśni i Tańca „Wisła” z premierowym widowiskiem. Bilety, w cenie 5 zł można kupić do nabycia w Bileterii POKiS. – Ilość miejsc ograniczona – zastrzega organizator.

Według dawnych wierzeń ludowych zjawisku przesilenia słońca przypisywano niezwykłe właściwości, a uczestnictwo w obrzędach Nocy Świętojańskiej miało zapewnić ludziom zdrowie, dobrobyt i urodzaj na cały rok. Dziś słowiańskie święto jest okazją do organizowania pierwszych, letnich koncertów plenerowych. Towarzysząca im tradycja puszczania wianków jest jednym z najlepiej uchowanych obrzędów świętojańskich.

Z tej okazji organizatorzy zapraszają do Płocka na magiczny, ludowy koncert. Na deskach amfiteatru wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Wisła” Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki oraz gościnnie Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo” Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

– Widzowie mogą spodziewać się wielu różnorodnych choreografii. W tym roku oprócz dobrze znanych płockiej widowni kompozycji tanecznych, ZPiT Wisła zaprezentuje dla Państwa widowisko „Z życia płockiego flisaka”, opowiadające przepiękną historię mieszkańców nadrzecznych wsi zajmujących się spławem towarów, a także – premierowo– nową choreografię – zapowiada POKiS. – Wrażeń dodadzą kompozycje przygotowane przez ZPiT Kortowo z Olsztyna, który zaprezentuje m.in. folklor swojego rodzinnego regionu – tańce warmińskie, wśród nich Szot i Pofajdok. Oprócz tego czekają nas uwielbiane za lekkość i humor tańce przedwojennej Warszawy oraz polskie piosenki i tańce lat 60. i 70. XX. wieku – jedyna taka kompozycja wśród polskich zespołów pieśni i tańca.

Finałem koncertu będzie wspólny taniec dziewcząt, po którym nastąpi spacer nad Wisłę i krótki obrzęd świętojański związany ze wspólnym puszczaniem wianków na wodę. Zachęcamy do zabrania własnych wianków i udziału w obrzędzie.

 

Fot. DR. Archiwum Dziennik Płocki.