30-lecie wizyty papieża Jana Pawła II. Abp Wojciech Polak w Płocku: Gdy człowieka opanowuje pożądanie rzeczy czy władzy… [FOTO]

image_pdfimage_print

– Niech to wspomnienie papieskiego pielgrzymowania przynosi zachętę do wewnętrznej odnowy. 30 lat temu stanął tu Piotr naszych czasów – podkreślił abp. Wojciech Polak, prymas Polski i metropolita gnieźnieński. „Jestem dobrej myśli. Polacy już nieraz umieli być wolnymi. Umieli swoje umiłowanie wolności przekształcać w twórczość, przymierze, solidarność. Umieli swoje umiłowanie wolności przekształcać także w ofiarę” – hierarcha zacytował słowa papieża Jan Paweł II.

Arcybiskup Wojciech Polak, prymas Polski i metropolita gnieźnieński przewodniczył jubileuszowej eucharystii w Płocku, która odbyła się z okazji 30. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II. W 1991 roku Płock był jednym z miast, które znalazły się na trasie pielgrzymki papieża do Polski. Wówczas uroczystości odbyły się na terenie parafii św. Jadwigi Królowej, podobnie jak w minioną niedzielę, 6 czerwca 2021 roku.

Obchody jubileuszu wizyty św. Jana Pawła II w Płocku rozpoczęły się w kościele parafii pw. świętej Królowej Jadwigi. Tu też arcybiskup wygłosił homilię, w trakcie której mówił między innymi: – Gdy człowieka opanowuje pożądanie rzeczy czy władzy i nie ma już miejsca na dobro wyższe – duchowe, wtedy sam człowiek staje się niewolnikiem posiadania i używania, nie bacząc na bliźniego, na dobro społeczeństwa, na Boga – mówił duchowny. – Osoba ludzka jest ważniejsza niż rzeczy, a dusza jest ważniejsza niż ciało – podkreślił. – Papież przestrzegał, byśmy nie stali się społeczeństwem, w którym wszyscy wszystkim czegoś zazdroszczą. Jakże szybko wchodzi się wówczas na drogę podziałów, sporów i nowych kłótni, których źródłem i przyczyną są jedynie jakieś własne interesy, a nie troska o wspólne dobro.

W homilii arcybiskup nawiązał także do pandemii i ograniczeń, które nałożono na społeczeństwo. Hierarcha stwierdził, że „wywróciły życie – religijne również – do góry nogami” i „pokazały, jak krucha jest ludzka wolność”.

Po mszy św. jej uczestnicy przeszli w 10. edycji Płockiego Marszu Życia i Rodziny na Plac Celebry Papieskiej. W 1991 roku odbyła się w tym miejscu msza św., podczas której do tysięcy zgromadzonych wiernych wygłosił homilię papież Jan Paweł II. Na pamiątkę 30. jubileuszu tej wizyty odsłonięto nowo powstały pomnik Jezusa Miłosiernego. Projekt zyskał poparcie w budżecie obywatelskim.

Przypomnijmy. Papież Jan Paweł II przebywał w Płocku w dniach 7-8 czerwca 1991 roku w czasie IV pielgrzymki do Polski. Pielgrzymka papieża do ojczyzny odbyła się pod hasłem „Bogu dziękujcie, Ducha nie gaście”.

Fot. DR.