Pomnik Jezusa Miłosiernego stanął w Płocku przy Orlen Arenie. Pomysł zyskał poparcie w budżecie obywatelskim [FOTO]

image_pdfimage_print

Do listy pomysłów mieszkańców, które zrealizowaliśmy z Budżetu Obywatelskiego Płocka dołącza kolejny. Przy Orlen Arenie ustawiliśmy pomnik Jezusa Miłosiernego, nawiązujący formą do ołtarza papieskiego z 1991 roku – poinformował prezydent Andrzej Nowakowski w poście na popularnym portalu społecznościowym.

– Za kilka dni obchodzimy trzydziestą rocznicę wizyty papieża Jana Pawła II w Płocku, a posąg upamiętnia to wydarzenie – wyjaśnia prezydent.

„Upamiętnienie na Placu Celebry Papieskiej pierwszej historycznej wizyty Papieża Polaka w Płocku w 1991 roku” – był to pomysł, który wpłynął do ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Płocka, jako projekt osiedlowy z osiedla Łukasiewicza. Uzyskał poparcie społeczne i w tej chwili został zrealizowany, zgodnie z założeniami BOP.

– W 2021 roku minie trzydzieści lat od historycznej wizyty św. Jana Pawła II w Płocku. Pobyt papieża Polaka, zwierzchnika Kościoła katolickiego, w dniach 7-8 czerwca 1991 roku był jednym z najważniejszych wydarzeń w historii miasta, które powinno zostać upamiętnione w godny i okazały sposób – uzasadniali pomysłodawcy projektu. – Choć miejsce spotkania św. Jana Pawła II z wiernymi zostało już skromnie oznaczone, proponowana jest bogatsza i okazalsza artystycznie formuła – wyrazili swoją opinię.

„Głównym elementem upamiętnienia będzie artystyczna rzeźba, nawiązująca do ołtarza papieskiego z 1991 roku, przedstawiająca Jezusa Miłosiernego. Będzie ona dobrze widoczna dla wszystkich wjeżdżających do Płocka od strony Orlenu-u” – opisywali pomnik. W opisie projektu dodano, że tak odświeżone i zaaranżowane miejsce, upamiętniające istotny fakt z historii miasta, będzie ważnym elementem promocji, przyciągającym turystów.

Pomnik Jezusa Miłosiernego to jednak dopiero początek realizacji projektu. Zgodnie z pomysłem uzupełnieniem rzeźby będzie jeszcze kiosk multimedialny, zawierający informacje historyczne o mieście Płocku oraz na temat wizyty papieża.

Całkowity koszt realizowanego projektu to prawie 270 tys. zł.

Fot. UMP.