Płockie nabrzeże zaczyna tętnić życiem. Żeglarze „Morki” zainaugurowali Sezon Nawigacyjny 2021 [FOTO]

– Nasze piękne nabrzeże znów zaczyna tętnić życiem – napisał prezydent Andrzej Nowakowski na popularnym portalu społecznościowym. Skomentował w ten sposób początek Sezonu Nawigacyjnego 2021, który otwierał z władzami i miłośnikami Oddziału Żeglarsko – Motorowodnego PTTK „Morka” w Płocku. – Pomyślnych wiatrów i stopy wody pod kilem! – życzy wodniakom włodarz Płocka.

Impreza otwierająca kolejny sezonu nawigacyjny odbyła się w sobotę, 29 maja, w porcie „Morki” na płockim nabrzeżu. – Po rocznej przerwie miło było spotkać się z żeglarzami na inauguracji nowego sezonu – skomentowała z kolei wydarzenie poseł Elżbieta Gapińska. „Morka” planuje w tym sezonie sporo imprez na Wiśle, co po pandemicznej przerwie daje nadzieję na normalne funkcjonowanie klubu.

Już niebawem, bo 19 i 20 czerwca na terenie portu „Morki” zostaną rozegrane regaty o Puchar Polski Jachtów Kabinowych. Będzie to trzecia tego typu impreza rozgrywana na wodach Wisły w Płocku. – Liczymy, że w regatach weźmie udział kilkanaście jachtów z całej polski – mówi Wiesław Gazda z Oddziału Żeglarsko-Motorowodnego PTTK „Morka” w Płocku.

Przypomnijmy. W 1961 roku odbyły się pierwsze regaty zorganizowane przez płocki oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. W 1963 roku PTTK powołało w swoich strukturach sekcję żeglarską. Rok później, czyli w 1964 r. z sekcji żeglarskiej i kajakowej powstał Klub Wodniaków „MORKA”. Od tamtej pory klub zaczął działać bardzo prężnie. Zorganizował wiele imprez, a w swoich szeregach uruchomił kolejne sekcje m.in. motorowodną.

Ciekawostką jest, że w 1966 roku klub zorganizował Motorowodne Mistrzostwa Polski, w których wziął udział Waldemar Marszałek – sześciokrotny mistrz świata, czterokrotny mistrz Europy w zawodach motorowodnych. Jeden z najbardziej utytułowanych motorowodniaków na świecie.

 

Fot. UMP oraz archiwum prywatne Elżbiety Gapińskiej.