Ogromną i drogą inwestycję szykuje PKN Orlen w Płocku. Co będzie produkowane w rozbudowanym kompleksie Olefin?

image_pdfimage_print

Zakład produkcyjny w Płocku należący do PKN Orlen znacznie się powiększy. Spółka bowiem inwestuje w rozbudowę kompleksu Olefin. Nowa instalacja ma być uruchomiona w 2025 roku. Koncern zainwestuje w rozbudowę 13,5 mld zł. Gigant paliwowy liczy, że fundusze na inwestycję pozyska z pomocy publicznej od Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. W związku z projektem została utworzona spółka Orlen Olefiny sp. z o.o., w ramach której planowana jest realizacja projektu.

„Zgodę na realizację tej strategicznej dla spółki inwestycji wyraziła Rada Nadzorcza PKN Orlen, uwzględniając w niej złożenie wniosku o pomoc publiczną do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Wartość inwestycji szacowana jest na 13,5 mld zł, w oparciu o ofertę ryczałtową na Kraker Parowy i instalacje pochodne oraz szczegółowe szacunki wydatków na niezbędną infrastrukturę. Projekt inwestycji został przygotowany zgodnie z najlepszymi światowymi praktykami” – zapewniają w Orlenie.

„Jest to największa inwestycja petrochemiczna w Europie w ciągu ostatnich 20 lat. Przy budowie Kompleksu Olefin III zostaną zastosowane najnowsze technologie, które pozwolą m.in. na wzrost efektywności energetycznej, w tym redukcję o 30 proc. emisji CO2 na tonę produktu. Biorąc pod uwagę rosnące ceny CO2, bezpośrednio przełoży się to na konkurencyjność Zakładu Produkcyjnego w Płocku” – twierdzi Orlen.

Koncern informuje, że produkty petrochemiczne, wytwarzane w kompleksie Olefin, będą bazą do produkowania wszelkich przedmiotów codziennego użytku, m.in. środków czystości i artykułów higienicznych oraz medycznych, a także włókien syntetycznych do produkcji odzieży czy masek ochronnych. Powstawać z nich będą również m.in. części samochodowe, elementy sprzętów AGD i urządzeń elektronicznych.

Umowa dotycząca budowy ma być podpisana ze spółkami Hyundai Engineering z siedzibą w Seulu oraz Técnicas Reunidas z siedzibą w Madrycie. Zakończenie inwestycji planowane jest na pierwszy kwartał 2024 roku, a uruchomienie produkcji na początek 2025 roku. Koncern podaje, jako ciekawostkę, że powierzchnia kompleksu Olefin po rozbudowie wyniesie prawie 100 ha, czyli 140 boisk do piłki nożnej. 

 

Fot. Jan Drzewiecki.