Ptasia grypa nie odpuszcza. Kolejne ognisko w powiecie płockim. Zakażonych 6 tys. sztuk gęsi

image_pdfimage_print

Kolejne, duże ognisko ptasiej grypy zlokalizowano w powiecie płockim. Tym razem jest ono w Ciachcinie (gm. Bielsk). Na wniosek Powiatowego Lekarza Weterynarii w środę, 12 maja, odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, któremu przewodniczyła wicestarosta powiatu płockiego Iwona Sierocka.

Pierwszy przypadek ptasiej grypy miał miejsce w Pęszynie gm. Bielsk, drugi w Leszczynie – Księżym (gm. Bielsk). Skutki ptasiej grypy w pierwszych dwóch przypadkach są liczone na ok 2 tys. zutylizowanych sztuk drobiu. Z informacji przekazanych przez powiatowego lekarza weterynarii Marka Sankiewicza, że trzecie ognisko to 6 tys. szt. gęsi. Lekarz przypomina o nakazie utrzymania drobiu przyzagrodowego w zamknięciu z uwagi na dużą liczbę ognisk wysoce zjadliwej ptasiej grypy ptaków w województwie mazowieckim oraz przestrzega przed zakupem drobiu z niewiadomego źródła.

Sytuacja na terenie powiatu płockiego jest bardzo dynamiczna – podkreśla Starostwo Powiatowe w Płocku. Apeluje także, o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w poszczególnych strefach: zapowietrzonej i zagrożonej.

Dziś, 13 maja, Główny Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnych sześciu ogniskach choroby. Do utylizacji jest 786 332 sztuk drobiu. Większość z nich, bo 679 251 brojlerów kurzych, znajduje się na fermie w miejscowości Mdzewo w powiecie mławskim.

Czytaj także: Ptasia grypa w powiecie płockim. Trzy gminy w strefie zapowietrzenia i zagrożenia. Mnóstwo zakazów!

Fot. Pixabay.