Skromne obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Kolejny rok bez udziału mieszkańców [FOTO]

image_pdfimage_print

Ustawa Rządowa sprzed 230 lat stała się niedoścignionym wzorem i symbolem marzeń o niezawisłości państwa polskiego i wolności obywateli. Była pierwszą w Europie i drugą na świecie ustawą zasadniczą, regulującą organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli – Konstytucja 3 Maja, uchwalona w 1791 roku.

Pomimo upływu 230 lat od jej uchwalenia, pozostaje dla nas symbolem wolności, mądrości i odwagi w myśleniu o przyszłości naszego kraju. Jest wielką lekcją, o której warto pamiętać także we współczesnej Polsce – napisał prezydent Płocka Andrzej Nowakowski w mediach społecznościowych.

– W tym roku, z powodu pandemii, skromne obchody 230. rocznicy Konstytucji 3 Maja w Płocku. Konstytucji, dzięki której Polacy pokazali umiłowanie wolności i byli przykładem dla innych narodów Europy i świata – czytamy z kolei słowa posłanki Elżbiety Gapińskiej.

Drugi rok z rządu obchody rocznicowe uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyły się bez udziału publiczności. W imieniu mieszkańców Płocka kwiaty przy Płycie Nieznanego Żołnierza złożyła delegacja, w której składzie byli: poseł Elżbieta Gapińska, prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, wiceprezydent Roman Siemiątkowski, prezes spółki Rynex Radosław Bednarski oraz dyrektor Wydziału Kultury i Wspierania Inicjatyw Społecznych w Urzędzie Miasta Płocka Monika Maron.

W imieniu mieszkańców Powiatu Płockiego kwiaty przy Płycie Nieznanego Żołnierza złożyli: starosta płocki Mariusz Bieniek, wicestarosta powiatu płockiego Iwona Sierocka, dyrektor Wydziału Edukacji i Kultury w Starostwie Powiatowym w Płocku Małgorzata Struzik oraz sekretarz Powiatu Michał Twardy.

Złożenie kwiatów poprzedziła msza św. w płockiej katedrze.

Fot. UMP/archiwum prywatne Elżbiety Gapińskiej/ Starostwo Powiatowe Płock.