Powrót dzieci do szkół, otwarte galerie handlowe, kibice na trybunach. Co z maseczkami? Jest decyzja

image_pdfimage_print

W związku ze spadającą liczbą osób zakażonych COVID-19 rządzący w końcu zdecydowali na luzowanie obostrzeń. Zmiany będą trwały przez cały maj. Co się zmieni i kiedy?

Na konferencji prasowej poinformowano o powrocie uczniów klas I-III do nauki stacjonarnej. Premier Mateusz Morawiecki potwierdził, że wrócą oni do szkół już we wtorek 4 maja. Ponadto zapowiedziano, że uczniowie szkół podstawowych i średnich wrócą do nauki stacjonarnej 29 maja.

4 maja będą mogły wznowić działalność galerie handlowe, restauracje, kawiarnie. Czynne będą jednak tylko ogródki, czyli na świeżym powietrzu. Szef rządu poinformował, że od 29 maja restauracje będą mogły przyjmować gości wewnątrz swoich lokali z zachowaniem reżimu sanitarnego. 8 maja. Otwarte zostaną hotele z maksymalnym obłożeniem na poziomie do 50 proc. W obiektach nie będą mogły być otwarte strefy restauracyjne oraz wellness&spa.

Od 15 maja kluby sportowe będą mogły zaprosić kibiców na trybuny. W najbliższym czasie frekwencja nie będzie mogła jednak przekroczyć 25 proc. miejsc na danym obiekcie. Od 15 maja będzie można organizować imprezy okolicznościowe, takie jak wesela i komunie. Pod warunkiem, że impreza będzie zorganizowana na zewnątrz z limitem do 25 osób. Imprezy w pomieszczeniach będzie można organizować od 29 maja. Wtedy zapowiadany jest też zwiększony limit gości. Od 29 maja zostaną otwarte kluby fitness, siłownie, solaria.

I co najważniejsze, jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15 – możliwe będzie zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu – przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski. Najwcześniej stanie się jednak 15 maja.

Fot. Pixabay.