– W sobotę, 10 kwietnia przypada setna rocznica odznaczenia Płocka Krzyżem Walecznych za bohaterską obronę miasta przed bolszewikami. Jesteśmy bardzo dumni z tego wyróżnienia. Płock był bowiem jednym z dwóch miast, które w II RP otrzymały odznaczenia wojskowe za bohaterską walkę z nieprzyjacielem – mówi prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. Trzy dni przed tym wielkim wydarzeniem, czyli 7 kwietnia, minęło dokładnie sto lat od nadania marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu godności Honorowego Obywatela Płocka.
W sobotę 10 kwietnia, dokładnie sto lat od dnia, w którym Marszałek Józef Piłsudski przybył do Płocka, kwiaty w miejscach pamięci związanych z obroną Płocka – przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego, Kolumnie Zwycięskich Obrońców Płocka 1920 r. i Płycie Nieznanego Żołnierza – w imieniu mieszkańców złoży prezydent Andrzej Nowakowski. O godz. 10 w katedrze odprawiona zostanie msza święta w intencji ojczyzny. Nabożeństwo celebrować będzie biskup Piotr Libera, natomiast oprawę muzyczną zapewni chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses, który wykona m.in. hymn Te Deum. Warto zaznaczyć, że utwór ten został odśpiewany podczas wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w płockiej katedrze 100 lat temu.
Do udziału w obchodach włączyły się płockie instytucje kultury, które przez cały 2021 rok, ogłoszony przez Radę Miasta Rokiem setnej rocznicy odznaczenia Płocka Krzyżem Walecznych, proponować będą działania związane z jubileuszem.
Płocka Galeria Sztuki zorganizowała Ogólnopolski konkurs na krótką formę komiksową „Pamiętny dzień 1921 roku”. Do udziału zaprasza uczniów szkół ponadpodstawowych. Szczegóły i regulamin dostępne są na stronie galerii.
Wystawę „O was to śpiewać będą” przygotowała Książnica Płocka. Na sobotę 10 kwietnia br. zaplanowane jest wirtualne otwarcie. Pod tym samym tytułem pojawił się również cykl, w ramach którego na stronie Książnicy można śledzić sylwetki bohaterów obrony Płocka przed bolszewikami w 1921 roku.
Bilety kupowane w biletomatach autobusowych Komunikacji Miejskiej oraz pobierane w Strefie Płatnego Parkowania opatrzone są nadrukiem okolicznościowego logo.
Od 6 kwietnia na Starym Rynku czynna jest wystawa „Harcerki i harcerze w obronie Ojczyzny. Rok 1920”. Na 24 wielkoformatowych tablicach można zapoznać się z przebiegiem wojny polsko-bolszewickiej, ze szczególnym uwzględnieniem Bitwy Warszawskiej i działań wojennych prowadzonych na Mazowszu w roku 1920. Ekspozycja prezentuje wkład harcerek i harcerzy w zwycięstwo oraz sylwetki wybranych harcerskich bohaterów. Podkreśla również fenomen „orląt płockich”. Wystawa została przygotowana przez Chorągiew Mazowiecką ZHP.
Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, firmą Mirbud i Biurem Programu Niepodległa przygotował dla płocczan ciekawe propozycje związane z tegorocznym jubileuszem. W planach jest m.in. tzw. Mapping 3d – przez kilka wieczorów na przełomie kwietnia i maja na frontowej ścianie ratusza wyświetlana będzie specjalna, jubileuszowa animacja.
POKiS zorganizuje także otwarty konkurs artystyczny „Płock – Miasto Bohater”. Natomiast Chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses lada dzień zaprezentuje przygotowany z okazji jubileuszu teledysk do utworu „Komendancie nasz”.
Do świętowania płocki ratusz zaprosił także płockie restauracje. Według źródeł historycznych podczas wizyty w Płocku marszałek zjadł uroczysty obiad, na który podano barszcz, sztukę pieczonego mięsa, czarną kawę oraz białe i czerwone wino. – Zapytaliśmy płockich restauratorów, co dzisiaj przygotowaliby dla Józefa Piłsudskiego – informuje ratusz. – I tak w ramach akcji #badzjakmarszalek płockie lokale w dniach 9 – 11 kwietnia będą serwować „zestawy marszałka” na wynos i na dowóz. – Ich listę i propozycje menu znajdziecie w naszych mediach społecznościowych. Tym, którzy zdecydują się zjeść w weekend jak marszałek, do zamówienia dołączone zostaną drobne gadżety okolicznościowe związane z jubileuszem. Biorąc udział w akcji możemy wesprzeć lokalnych przedsiębiorców w trudnych czasach pandemii – zachęca Urząd Miasta Płocka. Na liście restauracji widnieją: Gary Babci Krysi, Wieża Ciśnień, Tessa oraz Złoty Róg.
Na 9 i 10 kwietnia niespodzianki online przygotowało również Muzeum Mazowieckie.
W ramach konkursu dla organizacji pozarządowych Ratusz przeznaczył z budżetu miasta 100 tys. zł na przygotowanie wydarzeń związanych z jubileuszem. Informacje o wszystkich przedsięwzięciach będą dodawane na bieżąco na wydarzeniu na Fb „100-lecie nadania Krzyża Walecznych – Płock 1921”, na stronie plock.eu oraz profilach społecznościowych miasta. – Zachęcam też do śledzenia profili społecznościowych płockich instytucji – zaprasza Monika Maron, dyrektor Wydziału Kultury i Wspierania Inicjatyw Społecznych w płockim ratuszu.
Więcej o wydarzeniach znaleźć można na Facebooku – 100-lecie nadania Krzyża Walecznych – Płock 1921
Źródło i fot: UMP.