Ogromna kara za zniszczenie zabytków w Płocku. Konserwator zabytków bezlitosny [FOTO]

image_pdfimage_print

Milion złotych kary musi zapłacić właściciel zabytkowych kamienic w Płocku. – Prowadzenie prac niezgodnie z pozwoleniem konserwatorskim – czytamy na stronie Mazowieckiego Konserwatora Zabytów.

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, Jakub Lewicki wymierzył administracyjną karę pieniężną o łącznej wysokości 1 000 000 zł. Karę nałożono na prywatną inwestorkę, która nabyła budynki od miejskiej spółki Agencji Restrukturyzacji Starówki. Okazało się, że prowadzenie robót budowlanych było niezgodnie z zakresem określonym w pozwoleniu konserwatorskim przy zabytkowych budynkach znajdujących się przy ul. Kościuszki 22 i 22 a w Płocku.

„Roboty wstrzymano w październiku 2020 r. Wówczas okazało się, że prace remontowane przy budynkach znacznie wykraczają poza zakres zleconych prac. Budynki praktycznie całkowicie rozebrano, razem z dachem i częścią ścian. Pozostał jedynie ich szkielet. Tymczasem przepisy prawa zabraniają rozbiórki budynków, które zostały już wpisane do rejestru zabytków. Urząd Miasta Płocka i Miejski Konserwator zabytków przeprowadzili własną kontrolę.” – czytamy w Wirtualnej Polsce.

Obydwa obiekty stanowią przykład XIX-wiecznego budownictwa miejskiego na Mazowszu i fragment kompozycji zabytkowej części Płocka.

Fot. Mazowiecki Konserwator Zabytków.