Czego płocczanom brakuje najbardziej? Osiem pomysłów na wypełnienie zielenią przestrzeni miejskiej

image_pdfimage_print

Mieszkańcom Płocka brakuje parków i zielonych miejsc do odpoczynku. Widać to wyraźnie po projektach, które wpłynęły do Budżetu Obywatelskiego. Na 70. pozycji, które znalazły się na liście, aż osiem to pomysły na wypełnienie zielenią przestrzeni miejskiej.

Naszym zdaniem pomysły są bardzo ciekawe i nad każdym warto się pochylić. Kreatywność płocczan, jak widać, nie ma granic. Które miejsca zostaną utworzone? Teraz czekamy na weryfikację. Dalsze losy parków będą leżały w rękach płocczan. To oni bowiem wybiorą w głosowaniu projekty do realizacji.

Jakie pomysły mają mieszkańcy na utworzenie zielonych oaz w różnych częściach Płocka?

– Park Miejski Grabówka – Ośnicka – projekt osiedlowy (os. Wyszogrodzka) – Na terenie po byłej strzelnicy wojskowej, znajdującym się pomiędzy ulicami Grabówka – Ośnicka wnioskujemy o utworzenie Parku Miejskiego.

– Miejski Ogródek Konopny – projekt osiedlowy (os. Radziwie) – Miejski Ogródek Konopny to zielona przestrzeń miejska obsianą roślinami konopi przemysłowych o wysokości nawet 3-4 m.

– Park Tlenowy – Oxytree – projekt ogólnomiejski. Projekt polega na zasadzeniu drzew tlenowych Oxytree, jest to odmiana drzew produkująca duże ilości tlenu. Oxytree to drzewo tlenowe o wyjątkowych właściwościach. Osiąga wysokość 16 metrów w 6 lat, a po ścięciu odrasta od pozostawionego pnia. Ponadto może wyprodukować nawet do 10 razy więcej tlenu w porównaniu z innymi gatunkami rodzimych drzew liściastych.

– Park Kieszonkowy – Różane Tysiąclecia wśród drzew – projekt osiedlowy (os. Tysiąclecia). Projekt zakłada utworzenie parku kieszonkowego na terenie pomiędzy al. Kobylińskiego, Aleją Nowaka i Szkołą Podstawową nr 16. Będzie to miniaturowy park dostępny dla wszystkich mieszkańców Płocka, w którym będą dominowały polskie drzewa i róże nawiązujące do tradycji Płocka – „miasta róż”.

– Zazieleńmy ul. Górą w Płocku – nasadzenia drzew i krzewów – projekt osiedlowy (os. Wyszogrodzka). Posadzenie 60 lip drobnolistnych w formie zielonego ekranu wzdłuż ulicy Górnej w Płocku wraz z założeniem osłon chroniących drzewa przed uszkodzeniem podczas koszenia trawy oraz nasadzenie krzewów ozdobnych takich jak róże okrywowe.

– Aleja Platanowa dla Płocka – zasadźmy 100 Platanów na 100-lecie Obrony Płocka wzdłuż Alei Marszałka Józefa Piłsudskiego – projekt ogólnomiejski. Zakłada on posadzenie 100 szt. Platanów klonolistnych w pasie zieleni biegnącego pomiędzy pasami ruchu wzdłuż Alei marszałka J. Piłsudskiego oraz ul. Wyszogrodzkiej. 100 platanów dla upamiętnienia 100 rocznicy odznaczenie Płocka przez Marszałka Józefa Piłsudskiego Krzyżem Walecznych. Pomysłodawcy wraz z nasadzeniami chcą zastosować innowacyjną technologię podlewania kropelkowego. Zakup 100 worków do nawadniania kropelkowego zapobiegnie usychaniu nowo posadzonych drzew.

– Zielona Starówka – projekt osiedlowy (os. Stare Miasto). Ma na celu wprowadzenie w obrębie Starego Miasta dodatkowej nasady zieleni wysokiej. Ze względu na istniejącą infrastrukturę projekt zakłada dokonanie nasady w przeznaczonych do tego specjalistycznych donicach modułowych (możliwe wykorzystanie wariantu z ławeczką pomiędzy). Zdaniem pomysłodawców, dodatkowa nasada winna pojawić się wzdłuż ulicy Grodzkiej, na Starym Rynku oraz na Placu 13-tu Straconych – po obu stronach pomnika oraz bezpośrednio za nim – po całej jego szerokości.

– Ekologiczny Park Kieszonkowy przy ul. Traktowej – projekt osiedlowy (os. Winiary). Jest to pomysł na stworzenie miejsca, gdzie mieszkańcy tej części miasta będą mogli odpocząć i spędzić swój wolny czas. Piszący projekt uzasadniają, że z analizy przykładów parków kieszonkowych w Polsce i na świecie wynika, że najczęściej mają one do 1000 mkw powierzchni. Zdaniem mieszkańców, to doskonały sposób na tworzenie nowych terenów zielonych w przestrzeni miejskiej. Ich cechą charakterystyczną jest ogólna dostępność i wyposażenie w elementy małej architektury do odpoczynku.

Zakończył się pierwszy etap 10. edycji Budżetu Obywatelskiego Płocka, czyli składanie projektów przez mieszkańców. Łącznie wpłynęło 70 pomysłów, w tym 21 ogólnomiejskich. W tej chwili projekty przechodzą ocenę formalnoprawną i finansową. Następnym etapem będzie opublikowanie listy, co nastąpi 30 lipca. Kolejny krokiem będzie głosowanie. Wówczas mieszkańcy zdecydują, który projekt najbardziej przypadł im do gustu. Na realizację projektów przeznaczono ponad 5 mln zł, w tym 40 proc. tej kwoty przeznaczone jest na realizację projektów ogólnomiejskich (maksymalna wartość – 2,1 mln zł), a 60 proc. na osiedlowych (do 545 tys. zł na jeden).

Fot. Pixabay.