Ludzie, fakty, wydarzenia – te znane i te, które dziś ujrzały światło dzienne. Prezydent Płocka napisał książkę „Zgodnie z planem” [FOTO]

image_pdfimage_print

Książka „Zgodnie z planem” jest zapisem – jak we Wstępie zapewnia autor… Andrzej Nowakowski – wspomnień i dokonań dziesięciu lat samorządowej pracy. „Nie jest to kronikarski zapis tych lat, lecz raczej zbiór refleksji o wydarzeniach i ludziach, którzy wywarli wpływ na najnowszą historię Płocka” – czytamy.

– Gdy pod koniec 2010 roku rozpoczynałem misję powierzoną mi przez mieszkańców naszego stołecznego, książęcego grodu, w mojej świadomości pojawiło się więcej pytań niż odpowiedzi. Dziś oczywiście tych pytań nie brakuje – przyznaje we Wstępie autor.

Dlaczego prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski zdecydował się na napisanie książki? – Bo minęło 10 lat mojej prezydentury i uznałem, że warto zatrzymać to, co ma z tej perspektywy dla mnie znaczenie, utrzymać to w czasie. A czas pędzi, wszystko tak szybko się zmienia, mieliśmy w tej minionej dekadzie takie wydarzenia jak powodzie, teraz pandemię… Pomysł napisania takiej książki narodził się jeszcze w wakacje, ale nabrał mocy trochę później, kiedy zachorowałem na COVID i musiałem pozostać na kwarantannie – mówił „Gazecie Wyborczej. Płock” Andrzej Nowakowski.

Książka jest dostępna dla każdego, bowiem autor opublikował ją na swoim blogu. Publikacja składa się ze 190 stron wraz z okładkami. Podzielona jest na 11 rozdziałów w tym Wstęp i Zakończenie. Na kolejnych stronach znajdujemy takie tytuły rozdziałów jak: Zaczynamy razem… , Wartość dotrzymanego słowa, Wyzwania transportowe, Edukacyjny klucz, Kultura na TAK, Współpraca obywatelska, Na sportowo bez zadyszki, Ludzie niezwykli oraz Niekiedy politycznie.

Każdy dział zawiera mnóstwo ciekawych zdjęć, które stanowią dokumentację prezydentury Andrzeja Nowakowskiego. Na fotografiach są zatem inwestycje – te duże, i te znacznie mniejsze. Ale przede wszystkim na zdjęciach są ludzie – Ci, którzy stanowią bliskie otoczenie prezydenta i na co dzień tworzą zgrany zespół, są też osoby, które przez te 10 lat odwiedziły nasze miasto i takie, które miały wpływ na rozwój grodu nad Wisłą oraz mieszkańcy Płocka – tych jest najwięcej.

Z książki czytelnik dowie się między innymi, dlaczego w ogóle Andrzej Nowakowski zdecydował się wystartować w wyborach prezydenckich. Jakie decyzje musiał podjąć na początku tej drogi czy ile pieniędzy było w kasie Ratusza na inwestycję, tuż po objęciu przez niego prezydentury. Znajdujemy też wspomnienia z wizyty premiera Donalda Tuska czy opis spotkania, które – jak twierdzi autor – wywarło na nim ogromne wrażenie, z profesorem Władysławem Bartoszewskim, który gościł w naszym mieście w 2013 roku.

Generalnie przed czytelnikiem ciekawa lektura. Gdzie od pierwszych zdań dowiadujemy się mnóstwo rzeczy o mieście, które niby dobrze znamy, ale… są historie, które prezydent ujawnia w książce i światło dzienne ujrzały dopiero dziś.

Książki niestety nie można kupić, ale jak zapewnia włodarz Płocka… chętnie podaruje publikację każdemu, kto będzie chciał ją przeczytać. W wywiadzie dla „GW. Płock” powiedział, że: – Wystarczy zgłosić się do mnie na Facebooku, dołożę także dedykację i autograf.

Tymczasem książkę „Zgodnie z planem” można przeczytać na blogu Andrzeja Nowakowskiego.

Fot. Zrzuty ekranu z książki „Zgodnie z planem” (Blog Andrzeja Nowakowskiego)