Prezydent Płocka: co będzie szybsze lodołamacze czy fala odwilży? Wody Polskie: dziś podjęte będą decyzje

image_pdfimage_print

Chociaż woda w Wiśle bardzo powoli opada, nadal nie jest bezpiecznie. Wiele terenów jest narażonych na podtopienia. W miejscowości Wychódźc koło Czerwińska wody w Wiśle szybko przybywa. Na dodatek zbliża się fala ocieplenia, co spowoduje topnienie lodu. W poniedziałek w płockim ratuszu odbyło się posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Rzekę nadal trzeba uważnie obserwować, ponieważ w miejscowości Wychódźc pod Czerwińskiem sytuacja zaczyna być groźna. Wody w Wiśle zaczyna tam szybko przybywać. – Na tę falę, która niedługo dotrze do Płocka, nałożyć się może jeszcze ocieplenie. Ciepłe powietrze i cieplejsza woda zaczną napływać już w środę. Meteorolodzy zapowiadają, że w nieodległym Wyszogrodzie w weekend temperatura może sięgnąć nawet 10 stopni powyżej zera. Lód zacznie się topić i ruszy w kierunku Włocławka – wyjaśnia Hubert Woźniak z biura prasowego płockiego ratusza.

– Może być tak, że lodołamacze jeszcze do nas nie dotrą, a wysoka fala już napłynie – podkreślił Bogusław Sitarski, szef Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. – Ciekawe, co będzie szybsze: lodołamacze, czy fala odwilży – zauważył prezydent Andrzej Nowakowski. Dodał, że z dużą uwagą należy obserwować pogodę.

Dziś sytuacja wydaje się być dość stabilna. Ale służby – Straż Pożarna i Wojska Obrony Terytorialnej – nadal będą patrolować tereny nadwiślańskie. – Agencja Rewitalizacji Starówki natomiast będzie musiała skutecznie zabezpieczyć wejście na molo, ponieważ regularnie nad Wisłą pojawiają ludzie, którzy po nim chodzą – mówi Woźniak. Podczas posiedzenia prezydent Płocka bardzo podziękował za poświęcenie wszystkim osobom zaangażowanym w akcję przeciwpowodziową.

„Akcja lodołamania na środkowej Wiśle czasowo została wstrzymana. Dziś odbędzie się kolejna odprawa poświęcona analizie warunków hydrologiczno-meteorologicznych w regionie i podjęte zostaną dalsze decyzje. Obecnie warunki na rzekach i zbiornikach wodnych są ustabilizowane, nadal notowane są wysokie stany wód w rejonie Wyszogrodu i Kępy Polskiej oraz na Pilicy w Białobrzegach, trend nie wykazuje zmian” – informują dziś w komunikacie Wody Polskie.

Fot. UMP.