Stary młyn na osiedlu Radziwie zmieni się nie do poznania. Znajdzie się tam muzeum

image_pdfimage_print

Muzeum Mazowieckie w Płocku zagospodaruje zabytkowy młyn, który znajduje się na osiedlu Radziwie. W obiekcie znajdzie się muzeum, w którym zwiedzający będą mogli poznać kulturę terenów nadwiślańskich. Władze muzeum chcą odtworzyć również proces powstawania mąki sprzed 100 lat.

Zabytkowy młyn z lat 20-tych ubiegłego wieku jest własnością miasta, ale na mocy porozumienia budynek ma przejąć samorząd województwa w efekcie czego trafi on w ręce płockiego muzeum. – Będzie to znaczące w kontekście stworzenia kolejnego miejsca na północnym i północno-zachodnim Mazowszu – w kontekście właśnie pozyskiwania obiektów i pielęgnowania dziedzictwa lokalnego – mówi Leonard Sobieraj, dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

Młyn na osiedlu Radziwie od kilkudziesięciu lat nie działa. Budynek jest bardzo zniszczony ale za to z zachowaną w dobrym stanie infrastrukturą do produkcji mąki. Muzeum dzięki temu będzie w stanie odtworzyć i pokazać cały proces produkcji, jaki był wykorzystywany przed ponad 100 laty.

W młynie powstanie również ekspozycja prezentująca historię i kulturę lewobrzeżnej części Płocka oraz tej części regionu. Otwarcie nowego oddziału Muzeum Mazowieckiego zaplanowano na 2022 rok.

Źródło: Kurier Mazowiecki
Fot. Zrzuty ekranu Kurier Mazowiecki.