PKP zapowiada remont linii kolejowej. Pasażerowie z Płocka dojadą pociągiem do Gdyni?

image_pdfimage_print

Od czerwca do września trwać mają prace na północnym odcinku linii nr 33, które pozwolą na przywrócenie ruchu pasażerskiego. Obecnie z trasy korzystają tylko pociągi towarowe, np. w relacji do Brodnicy. Za dziesięć miesięcy ma pojechać tamtędy bezpośredni pociąg PKP Intercity do Trójmiasta – informuje Rynek Kolejowy.

Nowa siatka połączeń ma obowiązywać od grudnia, chociaż PKP Inter City nie podaje dat. „Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło, że zamierza zlecić temu przewoźnikowi uruchomienie kursu z Katowic do Gdyni przez Płock, Brodnicę i Grudziądz. Oznacza to nie tylko przywrócenie obsługi dalekobieżnej dwóch ostatnich spośród wspomnianych miast, ale też otwarcie po wieloletniej przerwie ruchu pasażerskiego na północnym odcinku linii nr 33 – z Sierpca do Brodnicy” – czytamy na stronie portalu.

Planowany remont ma objąć 30-kilometrowy fragment trasy z Sierpca do Rypina. Spółka szacuje koszt inwestycji na ok. 15 mln zł. Efektem prac ma być wzrost prędkości pociągów – z 20 do 80 km/godz.

Regularny ruch pasażerski pomiędzy Sierpcem a Brodnicą prowadzony był tylko do 2000 r. Później z odcinka korzystały wyłącznie nieliczne pociągi specjalne. Linia nr 33 na północ od Płocka jest niezelektryfikowana. Do Sierpca od 2007 r. docierają codzienne pociągi Kolei Mazowieckich z Kutna – przypomina Rynek Kolejowy. – Z Sierpca pojechać można także do Nasielska, ale węzeł w ostatnim czasie stracił na znaczeniu. W zeszłym roku zlikwidowane zostały bowiem ostatnie kursy do Torunia przez Skępe i Lipno.

Źródło: Rynek Kolejowy.
Fot. Karolina Burzyńska (archiwum Dziennik Płocki)