Wicemarszałek do premiera: Tak hojnie rządzicie, że zabrakło funduszy na bezpieczeństwo powodziowe

image_pdfimage_print

W związku z zaistniałą, tragiczną sytuację jaka ma miejsce w Płocku oraz powiecie płockim wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL) skierował list otwarty do premiera Mateusza Morawieckiego (PiS).

Czytaj także: Dramatyczna sytuacja w Płocku. Woda zalewa coraz większy teren. Zapadła decyzja o ewakuacji [FOTO]

List cytujemy w całości

Szanowny Panie Premierze,

Stało się! Wisła podtopiła płockie bulwary oraz część osiedla Borowiczki! Zagrożony Popłacin! W Starostwie Powiatowym w Płocku w trybie pilnym zebrał się sztab z udziałem Wojewody Konstantego Radziwiłła, Andrzeja Nowakowskiego Prezydenta Miasta Płocka, Starosty Płockiego Mariusza Bieńka oraz reprezentantów Wód Polskich. Woda wylała i to jeszcze nie koniec, bo prognozowane są dalsze opady śniegu, a następnie roztopy!

Panie Premierze od 6 lat, rok w rok, apelowałem o pracę w korycie Wisły! Przed 2015, czyli za rządów PO-PSL, takie prace były prowadzone rok w rok. Od 2010 roku, kiedy to ten obszar nawiedziła wielka tragedia powodzi, co roku zabiegałem o prace na Wiśle i do 2015 roku te prace były realizowane regularnie! To Wasza ekipa zaczęła je co roku ograniczać, bezzasadnie i bezmyślnie! Nie jest to wina nikogo innego tylko Waszych rządów Panie Premierze Mateuszu Morawiecki! Wasze 6-letnie zaniedbania, tak zaniedbania, przyniosły i przynosić będą kolejne tragiczne efekty! Co zrobi Pan i Wody Polskie teraz? Co, gdy nadejdą roztopy?

Już teraz dochodzą do mnie informacje, że praca lodołamaczy na Zbiorniku Włocławskim jest ograniczana, bo obawiacie się o stan tamy we Włocławku! Czy to prawda Panie Premierze? Czy to prawda, że dokonujecie wyboru czy poświęcić byt mieszkańców ziemi płockiej, by chronić tamę i mieszkańców obszarów dolnej Wisły?

Takich dylematów w ogóle by nie było, gdybyście wsłuchiwali się w głos lokalnych samorządowców! Gdybyście posłuchali apeli Marszałka Adama Struzika, lokalnych samorządowców ziemi płockiej, gdybyście wzięli na poważnie moje interpelacje i apele, nie byłoby takiego problemu! Wasza buta, przekładająca się na centralizację władzy, jest głucha na głos mieszkańców i samorządowców!

Przenieśliście siedzibę instytucji odpowiedzialnych za regulację Wisły do Włocławka. Ile razy trzeba Wam powtarzać, że to nie Włocławek, a Płock na tym odcinku Wisły jest najbardziej zagrożony?! Trwonicie pieniądze publiczne – finansujecie handlarzy bronią – środki za aparaturę medyczną poszły w błoto! Do dziś ich nie odzyskaliście mimo zapewnień pana Ministra Szumowskiego! Pan Sasin lekką ręką roztrwonił 70 milionów na swoje wybory? Jakie konsekwencje go za to spotkały? Żadnych! Czy wyobraża sobie Pan sytuację, że zwykły obywatel zmarnotrawiłby 70 mln zł z publicznych pieniędzy i nie spotkałoby go za karę NIC, zupełnie NIC? Miliardy złotych przekazujecie na własną propagandę medialną! Tak hojnie rządzicie, że zabrakło funduszy na bezpieczeństwo powodziowe.

Panie Premierze, za te wszystkie zaniedbania należy wyciągnąć konsekwencje. Kto jest temu winny Pana zdaniem? Kto jest winny zaniechania prac w korycie Wisły? Kto odpowiada za zaniedbania w bieżącej konserwacji wałów? Odbieracie kompetencje i uprawnienia samorządom, a sami nie jesteście w stanie ogarnąć tych wszystkich obowiązków, które sztucznie centralizujecie! Nie znacie realiów w regionach i nie będziecie ich znać, siedząc w swoich warszawskich ministerialnych pałacach!

To Wy jesteście winni i żadna TVP w swoim przekazie tego nie zmieni! Opluwaliście Rafała Trzaskowskiego za Czajkę, teraz opluwajcie siebie za Wasze zaniedbania na Wiśle! Bądźcie SPRAWIEDLIWI, w końcu taką właśnie wartość macie w nazwie! Tylko czy to jest dla Was wartość, czy jedynie pusty slogan – część nazwy…

Wszystkie moje pytania i zarzuty w sprawie Wisły sprecyzuję niezwłocznie w oficjalnym piśmie skierowanym do Pana. Liczę na wyczerpującą odpowiedź. Jest to Pan winien nie tak mi, jak mieszkańcom tego regionu, których dorobek życia bezzasadnie naraża Pański rząd.

Z wyrazami szacunku,
Piotr Zgorzelski
Wicemarszałek Sejmu RP

Czytaj także: Alarm przeciwpowodziowy! Stan wody w Wiśle przekroczony na wszystkich wodowskazach w Płocku [FOTO]

*Pisownia listu oryginalna.
Fot. Kancelaria Premiera RP/archiwum Dziennik Płocki.