Kolejny krzyż morowy stanął w diecezji płockiej. Tym razem w Sońsku. Ma chronić wiernych przed pandemią

Tym razem krzyż morowy stanął w Sońsku w parafii pw. św. Wita, Modesta i Krescencji. Jest to szósty krzyż tego rodzaju w diecezji płockiej. Do stawiania krzyży cholerycznych zachęcał księży w październiku ubiegłego roku biskup płocki Piotr Libera.

– Polecam, aby w parafiach nie ustawała modlitwa przez wstawiennictwo Matki Bożej Różańcowej – Uzdrowienia Chorych oraz św. Rocha – patrona na czas zarazy o uwolnienie świata od obecnej pandemii i jej skutków. Warto również rozważyć możliwość ustawienia krzyży morowych, przy których byłaby możliwość modlitwy do Zbawiciela świata o miłosierdzie i ocalenie – apelował wówczas biskup.

Karawaka w Sońsku stanęła w pobliżu kościoła parafialnego. Ma 5 metrów wysokości, posiada dwa ramiona – krótsze 1,70 m, dłuższe 2,30 m. Na krzyżu znajduje się napis: “Od moru, ognia, wojny zachowaj nas Pani”.

Krzyże morowe w diecezji płockiej znajdują się już przy kościołach parafialnych w Proboszczewicach, Baboszewie, parafii św. Piotra Apostoła w Ciechanowie, Szreńsku koło Mławy, a teraz w Sońsku. Krzyż morowy znajduje się także w ogrodzie przy domu biskupim w Płocku – rezydencji bp. Piotra Libery.

Karawaka, krzyż choleryczny, krzyż morowy – historia krzyża sięga XVI-XVII wieku. Pochodzi z miasta Caravaca w Hiszpanii. W Polsce stał się popularny pod koniec XVIII wieku, jako krzyż chroniący przed zarazą.

Czytaj także: Coraz więcej krzyży morowych w diecezji płockiej. Jest ich już pięć. Mają ustrzec wiernych przed skutkami pandemii

Fot. Twitter – Biskup płocki Piotr Libera (Krzyż morowy w Proboszczewicach)