Lider grupy Bayer Full, Sławomir Świerzyński ma kłopoty. Zespół naruszył prawa autorskie

image_pdfimage_print

Sąd Okręgowy w Płocku wydał wyrok niekorzystny dla Sławomira Świerzyńskiego, lidera zespołu disco polo Bayer Full uznając, że zespół naruszył prawa autorskie. O sprawie informuje „Gazeta Wyborcza”. Sprawa dotyczy piosenki „Tawerna Pod Pijaną Zgrają”, której autorem jest Grzegorz Bukała. Zespół Świerzyńskiego od 25 lat wykonuje utwór, a jako jej autora podaje nazwisko zupełnie nieznane w ZAiKS.

– To pierwsza piosenka, którą w życiu napisałem. Mam do niej ogromny sentyment. Od razu została wyróżniona i trafiła pod strzechy. Ludzie śpiewali ją przy ogniskach. Grywaliśmy ją na koncertach nie za często i na żadnej z Wałowych płyt nie została zarejestrowana, gdyż uznałem, że nie mieści się w naszych klimatach – opowiadał w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.

Pod koniec lat 80. Grzegorz Bukała wycofał się z branży muzycznej. W 2004 roku w jego imieniu utwór do ZAiKS zgłosiła grupa Zejman&Garkumpel. Dwa lata temu jeden ze znajomych kompozytora udostępnił w sieci „Tawernę” w wykonaniu Bayer Full.

– Wysłuchałem i wbiło mnie w fotel. Po pierwsze, w sposób istotny zmieniono linię melodyczną w zwrotce mojej piosenki. A po drugie, dowiedziałem się, że to jednak nie moja piosenka, tylko jakiejś tajemniczej postaci. Postanowiłem interweniować – relacjonował „Wyborczej” Bakuła.

Okazało się, że kompozytor piosenki, którego podaje Sławomir Świerzyński, w ogóle nie figuruje w bazie ZAiKS. Grzegorz Bukała domagał się zaprzestania naruszania jego praw autorskich. Kiedy zespół nie odniósł się w żaden sposób do jego prośby, poszedł do sądu.

Sąd Okręgowy w Płocku przyznał mu rację i stwierdził, że Bayer Full naruszył dobra osobiste i prawa autorskie. Sąd zobowiązał zespół disco-polo do opublikowania oświadczenia z przeprosinami i przyznania się do niepodawania prawdziwego autora piosenki oraz usunięcia z obrotu wszystkich nośników zawierających piosenkę. Wyrok nie jest prawomocny. Jak dowiedziała się „Gazeta Wyborcza”, Sławomir Świerzyński zapowiedział złożenie odwołania.

Źródło: Gazeta Wyborcza/Wprost.
Fot. YoyTube (Bayer Full).