Nowiutkie ambulansy trafiły do płockiej stacji pogotowia. Zakup był możliwy dzięki środkom z UE

image_pdfimage_print

10 nowych ambulansów zakupionych dzięki wsparciu z Unii Europejskiej trafiło już do pięciu mazowieckich stacji pogotowia ratunkowego. Dwa z nich otrzymała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Płocku. Samorząd Mazowsza na ten cel przeznaczył 6,1 mln zł. Zakup był możliwy dzięki unijnym funduszom na walkę z COVID-19.

– Nowe pojazdy znacznie ułatwią pracę ratownikom medycznym i zwiększą bezpieczeństwo pacjentów. Zadbaliśmy o to, aby wszystkie były wyposażone w nowoczesny sprzęt i aparaturę medyczną. To niezwykle ważny zakup z uwagi na trwającą pandemie. Zespoły ratownictwa medycznego znacznie częściej niż wcześniej wyjeżdżają do pacjentów, nie tylko zakażonych COVID-19, ale także tych cierpiących z powodu innych dolegliwości. Oczywiście nie można także zapomnieć o ofiarach różnego rodzaju wypadków, które często potrzebują natychmiastowej pomocy i przewiezienia do szpitala – podkreśla Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego

Dzięki środkom unijnym zakupiono 10 ambulansów marki Volkswagen: 9 ambulansów drogowych typu C VW CRAFTER oraz 1 ambulans drogowy typu B VW Transporter T6 2. Na wyposażeniu każdego z nich znajduje się m.in. respirator, defibrylator, zestaw tlenowy, urządzenie do masażu klatki piersiowej, pompa infuzyjna, ssak mechaniczny i akumulatorowy, krzesło kardiologiczne, kapnometr przenośny z pulsoksymetrem, worki resuscytacyjne, nosze z transporterem i podbierakowe, szyny Kramera i inne wyposażenie podstawowe.

– Stacja Pogotowia Ratunkowego w Płocku otrzymała w ramach darowizny 2 specjalistyczne ambulanse sanitarne typu C – mówi Lucyna Kęsicka, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku. – Nowoczesne ambulanse zostaną przeznaczone do użytku przez zespoły ratownictwa medycznego, stacjonujące w miejscu wyczekiwania przy ul. Armii Krajowej 62 w Płocku oraz w podstacji w Wyszogrodzie. Nowe karetki to strategiczna i niezbędna dla mieszkańców naszego regionu inwestycja – dodaje.

Na zakup ambulansów wraz ze specjalistycznym sprzętem samorząd Mazowsza przeznaczył ponad 6,1 mln zł. Karetki zostały zakupione w ramach projektu unijnego „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego”. Wcześniej w ramach pierwszego etapu realizacji projektu do mazowieckich stacji pogotowia ratunkowego trafiły po 1 ambulansie oraz po 1 busie do przewozów osób zakażonych nie wymagających wsparcia medycznego.

Oprócz płockiej stacji pogotowia nowe ambulanse trafiły do: Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego Meditrans w Warszawie, Meditrans Ostrołęka Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego, RM-Meditrans Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Siedlcach, Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku i Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

Źródło i fot: UMWM.