W 2021 rok Płock wchodzi z ponad miliardowym budżetem. Jakie inwestycje zaplanowano?

Budżet Płocka na 2021 rok został przyjęty przez radnych na grudniowej sesji Rady Miasta. 21 rajców było „za”, pozostali się wstrzymali od głosowania. Po raz czwarty z rzędu plan finansowy przekroczy miliard złotych. Przewidziano w nim wiele bardzo ważnych i dużych inwestycji.

Najwięcej środków przeznaczono na oświatę, następnie na pomoc społeczną i na transport. Na inwestycje miasto chce przeznaczyć ponad 210 mln zł. – Plan finansowy na 2021 rok będzie dużym wyzwaniem. Razem ze skarbnikiem Wojciechem Ostrowskim chcieliśmy być w jego przypadku otwarci, ale musimy być również ostrożni – mówił Andrzej Nowakowski.

Największym planowanym przedsięwzięciem będzie kontynuacja modernizacji stadionu im. Kazimierza Górskiego, na którą w przyszłym roku samorząd chce wydać 87 mln zł. Ważną inwestycją, która zmieni życie w centrum Płocka, będzie budowa sali koncertowej. Na jej zaprojektowanie oraz projekt przebudowy Nowego Rynku (a także przebudowy kanalizacji w ul. Nowy Rynek, Obrońców Westerplatte oraz w al. Jachowicza) z budżetu przeznaczono 2,2 mln zł.

– W planie finansowym znalazło się wiele przedsięwzięć zgłoszonych przez płocczan w ramach Budżetu Obywatelskiego Płocka – mówił prezydent. Na liście jest m.in. zaprojektowanie przystani cumowniczej, plac zabaw w Borowiczkach, czy kupno autobusu dla klas sportowych w Szkole Podstawowej nr 21.

W budżecie Płocka na 2021 rok znalazło się także wiele ważnych inwestycji drogowych. Są w nim pieniądze na dokończenie al. Kilińskiego, montaż Inteligentnego Systemu Sterowania Ruchem oraz przebudowę ul. Chopina i Spółdzielczej wraz z budową kanalizacji deszczowej, dzięki której zakończy się zalewanie tej ostatniej ulicy pod wiaduktem drogowym. Nie zabraknie również inwestycji w drogi osiedlowe, jak m.in. w dokończenie ul. Boryszewskiej, czy przebudowę ul. Kątowej. – W planie finansowym jest taka niepozorna pozycja, na którą chciałbym zwrócić uwagę – mówił Andrzej Nowakowski. – Chcemy zarezerwować 63 tys. zł na zaprojektowanie drogi, która połączy ul. Otolińską z bramą CNH. My ją zaprojektujemy, ale to CNH ją zbuduje, by móc przewozić wyprodukowane maszyny rolnicze. Jest to przykład dobrej współpracy samorządu z kapitałem prywatnym. Życzył bym sobie, by takich przykładów współpracy było więcej.

Co bardzo ważne, miasto nadal będzie inwestować w modernizację bazy oświatowej. W budżecie na przyszły rok znalazły się więc takie pozycje, jak m.in. budowa Miejskiego Przedszkola nr 17 (jest na nie 5,7 mln zł), budowa łącznika przy Szkole Podstawowej nr 22 (1,45 mln zł), czy modernizacja bloku żywieniowego przy SP nr 21 (ponad milion zł).

– Zadbamy o tereny rekreacyjne i zielone – zapowiadał prezydent. – Między ul. Wyszogrodzką, w al. Piłsudskiego chcemy zrobić plac zabaw, a na terenie po przedszkolu przy ul. Braci Jeziorowskich urządzimy osiedlowy park. Mamy za sobą przebudowę al. Roguckiego, Pawła Nowaka, teraz nadchodzi czas jeszcze na przebudowę al. Spacerowej. Uchwalony budżet przewiduje, że na to przedsięwzięcie Płock wyda w przyszłym roku 1,5 mln zł.

Wiele wydarzy się w miejskich spółkach – w Miejskim Towarzystwie Budownictwa Społecznego, czy w Miejskim Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej, które będą w przyszłym roku budować bloki z „Mieszkaniami na start” przy ul. Kazimierza Wielkiego, Sienkiewicza i Kaczmarskiego. Rozbudowa czeka również gmach Urzędu Stanu Cywilnego.

– Plan finansowy na 2021 rok jest kontynuacją moich 10 lat pracy na rzecz Płocka – podkreślił prezydent Andrzej Nowakowski.

Źródło i fot: UMP.