E-skierowania obowiązkowe od 8 stycznia. Mają ułatwić rejestrację pacjentów oraz zmniejszyć kolejki

image_pdfimage_print

Każdy pacjent wie, co to o e-recepta i e-zwolnienie. Teraz przyszedł czas na e-skierowania, które od 8 stycznia staną się obowiązkowe. E-skierowania mają ułatwić rejestrację pacjentów oraz zmniejszyć kolejki do specjalistów.

– E-skierowania w postaci czterocyfrowego kodu, otrzymamy zarówno na badania diagnostyczne, jak i do poradni specjalistycznej – wyjaśnia Magdalena Góralczyk z łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. – Możemy otrzymać e-skierowanie zarówno na leczenie w poradni specjalistycznej, jak i na leczenie szpitalne. Będzie ono dostępne także na badania diagnostyczne, takie jak rezonans magnetyczny, tomograf komputerowy, ale również kolonoskopia, gastroskopia czy badania medycyny nuklearnej – wymienia Magdalena Góralczyk. – E-skierowanie ma ułatwić pacjentom rejestrację.

– E-skierowania nie można zgubić i nie trzeba już w ciągu dwóch tygodni dostarczać papierowego oryginału dokumentu. – Dodatkowo sama rejestracja, czy w poradni specjalistycznej czy w szpitalu, może się odbywać przez telefon. Wystarczy podać czterocyfrowy kod, który otrzymaliśmy poprzez SMS albo numer PESEL. Wówczas to jest ten moment, kiedy nasze e-skierowanie będzie zarejestrowane. Oznacza to, że jeżeli chcielibyśmy zadzwonić do innej poradni i chcielibyśmy tam zarejestrować nasze skierowanie, to nie będzie możliwe. E-skierowanie będzie bowiem zarejestrowane w tej placówce, w której po raz pierwszy podaliśmy nasz kod – informuje Magdalena Góralczyk z NFZ.

Osoby niekorzystające z telefonów komórkowych ani internetowego konta pacjenta, mogą poprosić o papierowy wydruk skierowania. 

Źródło: Radio Łódź
Fot. Pacjent.gov.