Trzy miasta przybyły na mapie Mazowsza. Odzyskały utracone prawa. Dlaczego warto je odwiedzić? [FOTO]

Sochocin w pow. płońskim, Solec nad Wisłą w pow. lipskim oraz Wiskitki w pow. żyrardowskim to miejscowości, które z dniem 1 stycznia 2021 roku w województwie mazowieckim funkcjonują jako miasta. Oprócz trzech wymienionych w całej Polsce przybyło jeszcze siedem miast, czyli łącznie od nowego roku funkcjonuje 10 nowych miast. Tym sam na mapie Polski znajdują się oficjalnie 954 miasta.

Sochocin to miejscowość położona w województwie mazowieckim, w powiecie płońskim, w miejsko-wiejskiej gminie. Miejscowość jest siedzibą gminy. Sochocin był miastem od 1385 roku do 13 stycznia 1870 roku. Miejscowość odzyskała status miasta 1 stycznia 2021.

– Jeżeli będziemy miastem, będziemy mieć większe szanse na pozyskanie dodatkowych środków finansowych nie tylko na infrastrukturę, ale też na dokumentowanie lokalnej historii i tradycji – komentowała odzyskanie praw miejskich w Radiu Dla Ciebie sekretarz gminy Elżbieta Krauze.

Atutem gminy Sochocin są niepowtarzalne walory krajobrazowo – przyrodnicze. Otoczona lasami charakteryzuje się typowo nizinnym krajobrazem. O nizinnym usytuowaniu decyduje położenie terenu w pradolinie rzeki Wkry. Ponadto teren gminy w całości wchodzi w skład obszaru ekologicznego “Zielone Płuca Polski”. Dodatkową zaletą jest dogodne położenie w sąsiedztwie aglomeracji warszawskiej (ok. 70 km) oraz przy trasach wiodących na Pojezierze Warmińsko – Mazurskie oraz Morze Bałtyckie.

Solec nad Wisłą miasto w Polsce położone w województwie mazowieckim, w powiecie lipskim, od 1973 siedziba gminy. Miejscowość u ujścia rzeczki Krępianki do Wisły. Siedziba miejsko-wiejskiej gminy Solec nad Wisłą oraz rzymskokatolickiej parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Solec nad Wisłą uzyskał lokację miejską ok. 1370 roku. Był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego, w drugiej połowie XVI wieku położonym w powiecie radomskim województwa sandomierskiego. Prawa miejskie utracił 13 stycznia 1870, przywrócone przejściowo przez okupanta podczas I wojny światowej (1916–1919). Miejscowość odzyskała status miasta z dniem 1 stycznia 2021.

– To wspólny sukces całej społeczności. Prawa miejskie utraciliśmy ponad 150 lat temu. Zostały odebrane ukazem carskim. Były to restrykcje za udział mieszkańców w Powstaniu Styczniowym – dla RDC mówił wójt Solca nad Wisłą Marek Szymczyk. – Mieszkańcy byli pozytywnie nastawieni, choć czasem mieli obawy. Te obawy były głównie spowodowane tym, że mogą wzrosnąć podatki. Mogą wzrosnąć wszystkiego rodzaju opłaty, bo to miasto. My natomiast powtarzamy wielokrotnie, że opłaty i wszelkiego rodzaju podatki są spowodowane uchwałami rady gminy, są od nas niezależne, ale nie mają nic wspólnego z nazwą – tłumaczył wójt gminy.

Gmina Solec nad Wisłą jest terenem bogatym kulturowo i turystycznie. Znajdują się tu obiekty, które posiadają dużą wartość kulturową i historyczną. Obiekty dziedzictwa kulturowo – historycznego silnie oddziaływają na tożsamość i więź kulturową społeczności lokalnej gminy.

Wiskitki miasto w Polsce położone w województwie mazowieckim, w powiecie żyrardowskim. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Wiskitki. Miejscowość położona jest 4 km od Żyrardowa, przy węźle autostrady A2 z drogą krajową nr 50. Miasto założone przed 1349 rokiem, ponowne nadanie praw miejskich przez Zygmunta III Wazę w 1595 roku. Miasto królewskie, w 1792 roku położone na ziemi sochczewskiej. Wiskitki prawa miejskie utraciły 31 maja 1870, przywrócone przejściowo przez okupanta podczas I wojny światowej (1916–1919). Miejscowość odzyskała status miasta z dniem 1 stycznia 2021. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa skierniewickiego.

– Cieszymy się i czekamy, bo te prawa miejskie nam się po prostu należą – mówił kilka tygodni temu dla RDC wójt gminy Wiskitki Rafał Mitura. – Po pierwsze wypełnimy taką sprawiedliwość dziejową, a po drugie, ponieważ mamy takie strategiczne położenie przy autostradzie A2, oznacza to dla nas, dla naszej miejscowości bardzo duży rozwój jeśli chodzi o inwestycje – wyjaśniał.

Wiskitki dzięki bliskości największych aglomeracji w Polsce – warszawskiej i łódzkiej oraz położeniu przy autostradzie A2 oraz drodze krajowej nr 50 stanowiącej część „Dużej obwodnicy” Warszawy cechuje się dobrą dostępnością komunikacyjną. Ponadto, w południowej jej części przebiega magistralna linia kolejowa nr 1 relacji Warszawa – Katowice. Dzięki dużym inwestycjom w ogólnopolską infrastrukturę drogową zwiększyła się dostępność komunikacyjna gminy, a tym samym chęć do inwestowania i osiedlania się na jej terenie. Wpływa to na rozwój gospodarczy i poprawę warunków życia mieszkańców. Do atutów gminy należą także ciekawe przyrodniczo tereny położone w Bolimowskim Parku Krajobrazowym.

Źródła: Radio Dla Ciebie/ Wikipedia/ Urząd Gminy Sochocin/ Urząd Miasta i gminy Solec nad Wisłą/ Urząd Gminy Wiskitki
Fot. Wikipedia/ UG Sochocin/UMG Solec nad Wisłą/ UG Wiskitki/ Bolimowski Park Krajobrazowy.