Zwiększona liczba policjantów na płockich ulicach w sylwestrową noc. Jakie kary przewidziano i jakie mamy prawa?

Wieczór sylwestrowy i noc rozpocznie się za parę godzin. Nie da się ukryć, że fora internetowe są pełne komentarzy i złośliwości dotyczących obostrzeń, które zapowiedzieli rządzący. Przypomnijmy, że PiS zapowiedział, że policja ma egzekwować obowiązujące zakazy dotyczące zgromadzeń publicznych oraz przemieszczania się w sylwestra od 31 grudnia od godziny 19 do godziny 6 w piątek (Nowy Rok). Za łamanie wytycznych grożą pouczenia oraz mandaty.

– Każdego roku w noc sylwestrową służbę pełnić będzie zwiększona liczba policjantów. Z perspektywy minionych lat mamy doświadczenie, że noc sylwestrowa obfituje w zgłoszenia dotyczące zarówno awantur domowych, zakłóceń ciszy, jak i również ludzkich nieporozumień podsyconych alkoholem, gdzie często potrzebna jest pilna interwencja policji – tłumaczy Marta Lewandowska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Płocku. – Policjanci będą również interweniować w przypadku zgłoszeń dotyczących naruszenia zasad epidemiologicznych.

– Apelujemy do mieszkańców miasta oraz powiatu o zachowanie zdrowego rozsądku i stosowanie się do obowiązujących obostrzeń. Rozumiemy rozgoryczenie spowodowane obowiązującymi restrykcjami, ale przestrzeganie zasad szybciej pozwoli nam wszystkim wrócić do upragnionej „normalności”. Świętujmy nadchodzący Nowy Rok w kameralnym gronie. Liczymy na samodyscyplinę ze strony mieszkańców miasta oraz powiatu – zadbajmy wspólnie o to, aby koniec starego i początek Nowego Roku był dla nas wszystkich miły i bezpieczny – mówi Lewandowska.

Jakie kary są przewidziane za złamanie zakazu?
Policjanci mają możliwość zastosowania pouczenia. Ponadto mogą ukarać nas karą grzywny (w wysokości od 20 do 5000 złotych) lub naganą, które są przewidziane przez kodeks wykroczeń.

Art. 116§1a kw: “Kto nie przestrzega zakazów, nakazów, ograniczeń lub obowiązków określonych w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, podlega karze grzywny albo karze nagany”.

Co zrobić, gdy w noc sylwestrową otrzymamy mandat?
Każdy obywatel ma prawo nie przyjąć mandatu, bez względu na powód. Wtedy taka sprawa będzie skierowana do sądu i to sąd oceni, czy złamaliśmy prawo, czy nie. W tym przypadku mamy już konkretne pole manewru i możemy podnieść argument nieprawidłowej formy wprowadzenia zakazu przemieszczenia się. Ekspert od prawa, którego zapytał onet.pl. radzi w takiej sytuacji odmówić przyjęcia mandatu w tym konkretnym przypadku.

Możemy założyć, że policjanci będą patrolować ulice i wykonywać czynności, które robili do tej pory np. będą kontrolować, czy ktoś nie spożywa alkoholu w miejscu publicznym. Wszystko jednak zależy od wytycznych, które otrzymają mundurowi.

Od czwartku, 31 grudnia od godziny 19:00 do 1 stycznia 2021 roku do godziny 6:00 na obszarze Polski przemieszczanie się będzie możliwe wyłącznie w celu: wykonywania czynności służbowych lub zawodowych, wykonywania działalności gospodarczej oraz zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

W rozmowie z Onetem ekspert wyjaśnił podstawę prawną, która miała nałożyć na mieszkańców Polski konkretne obostrzenia w noc sylwestrową. – Zakaz został wprowadzony rozporządzeniem. Jest to jednak wolność konstytucyjna, której rozporządzeniem nie można ograniczyć. Więc co do zasady, trzeba przyjąć, że ten zakaz nie został wprowadzony zgodnie z prawem. Praktyka może być jednak zupełnie inna. To, że zapis nie jest zgodny z prawem, nie powoduje automatycznie, że policja nie będzie go przestrzegała. Zależy to od wytycznych, które otrzymają funkcjonariusze policji. Mieliśmy tego przykład w noc wigilijną.

Źródło: Dziennik Płocki/Onet.pl
Fot. Policja.gov/Dziennik Płocki.