Bezcenne rękopisy i starodruki czekają… na stronie internetowej. Niezwykła wystawa TNP [FOTO]

Niesamowitą podróż w czasie zafundowało miłośnikom historii, i nie tylko, Towarzystwo Naukowe Płockie – przygotowało wystawę, która zaciekawia i fascynuje. Co prawda szkoda, że nie można obejrzeć jej “na żywo”, ale dzięki internetowi zwiedzanie jest możliwe. Wystarczy wejść na stronę Dwieście na Dwieście. Mowa o wystawie „200 artefaktów na dwusetlecie Towarzystwa Naukowego Płockiego”, która jest dostępna w wersji wirtualnej.

Wystawę “realna” udostępniona była w Muzeum Mazowieckim w Płocku w październiku tego roku. Niestety, niedługo później władze krajowe zdecydowały, że muzea będą zamknięte dla zwiedzających, najpierw do końca listopada, teraz do końca grudnia. Zatem zwiedzanie wirtualne stało się alternatywną formą zwiedzania. Do czego bardzo zachęcamy.

„O obrotach sfer niebieskich” Kopernika, „Boska komedia” Dantego, jeden z „Kaprysów” Goi i całe mnóstwo innych bezcennych rękopisów i starodruków czekają teraz na ponowne otwarcie muzeum. – Choć początkowo planowaliśmy, że do magazynów Towarzystwa Naukowego Płockiego wrócą na początku grudnia, przedłużyliśmy czas ich eksponowania do 17 stycznia 2021 roku. Mamy nadzieję, że wszyscy, którzy nie zdążyli ich zobaczyć, nadrobią zaległości – informuje Muzeum Mazowieckie w Płocku.

Tymczasem zapraszamy na wystawę wirtualną! Dostępną zewsząd i dla każdego. Poznajcie 50 z 200 wystawionych w Muzeum Mazowieckim w Płocku obiektów, obejrzyjcie zdjęcia, poczytajcie o ich historii. Zapraszamy!

Warto dodać, że Muzeum Mazowieckie przygotowało także cykl lekcji poświęconych płockim unikatom. Na stronie, muzeumplock.eu, w dziale Edumuzeum dostępne są już dwie – poświęcone tajemnicom rękopisów i dawnych druków oraz władcom Polski, których listy, dokumenty i wizerunki można oglądać na wystawie „Dwieście artefaktów na dwusetlecie Towarzystwa Naukowego Płockiego”. – Każdej lekcji towarzyszą piękne i bardzo pouczające karty edukacyjne, które można ściągnąć i wydrukować. Zawierają podsumowanie wiadomości, zagadki, krzyżówki i zadania do samodzielnego rozwiązania – zachęca Muzeum.

Kilka słów o wystawie „Dwieście artefaktów na dwustulecie Towarzystwa Naukowego Płockiego” – została ona przygotowywana z okazji 200. rocznicy założenia Towarzystwa Naukowego Płockiego. Wybrano symboliczną liczbę 200 cimeliów, która ma na celu podkreślić rangę rocznicy oraz ukazać zbiory po raz pierwszy w tak szerokim stopniu. Jest to jedynie fragment niezwykle bogatej kolekcji pochodzącej głównie ze spuścizny Gustawa Zielińskiego (1809–1881), przechowywanej w najstarszym towarzystwie naukowym w Polsce.

Na wystawie znajdą się dzieła z okresu od IX do XVIII wieku – najpiękniejsze i najcenniejsze – nie tylko w wymiarze krajowym, ale także europejskim a nawet światowym. Wyjątkowe walory artystyczne, historyczne bądź kolekcjonerskie pozwoliły na wyodrębnienie dziesięciu tematycznych kategorii artefaktów: rękopisy i autografy, dokumenty, inkunabuły, druki z XVI, XVII oraz XVIII wieku, kartografia, oprawy książkowe, proweniencje, a także plocciana. Zaproponowany układ obiektów pozwoli na poznanie sztuki rękopiśmiennej oraz zabytków dawnego drukarstwa wraz z jego dziedzinami pokrewnymi, takimi jak grafika czy introligatorstwo.

Najstarszym obiektem prezentowanym na wystawie będzie pergaminowa karta z IX w., pochodząca z biblijnej Księgi Mądrości, zapisana minuskułą karolińską.. Pierwsze księgi drukowane, tzw. inkunabuły reprezentuje m.in. La Commedia… Dante Alighieriego pochodząca z 1487 r. z oficyny Boninusa de Boninisa w Brescii. Jest to rzadki okaz bibliofilski – jeden z 6 z tego okresu, znajdujących się w Polsce. Płocki egzemplarz wyróżniają kolorowe drzeworyty w części Inferno.

Na wystawie nie może zabraknąć norymberskiego pierwodruku De revolutionibus orbium coelestium… Mikołaja Kopernika z 1543 r., z zachowaną w całości kartą erraty. Dzieło wydrukowane na cienkim papierze czerpanym, posiada oryginalną, renesansową miękką oprawę z jasnej skóry. Wybitny kopernikanista Owen Gingerich uznał płocki egzemplarz za jeden z lepiej zachowanych, jakie widział na świecie.

Wystawa obrazuje ogrom wartości historycznych, artystycznych i naukowych zbiorów należących do Towarzystwa Naukowego Płockiego. Dedykowana jest zarówno znawcom tematu jak i szerokiemu gronu miłośników dawnego piśmiennictwa.

Fot. Towarzystwo Naukowe Płockie.