Czujniki, które ułatwią parkowanie na płockich ulicach. Trwa montaż urządzeń [FOTO]

image_pdfimage_print

Płock po raz kolejny sięga po nowoczesne technologie, aby zwiększyć komfort życia mieszkańców. Tym razem wprowadzone są rozwiązania z zakresu smart city, które znacznie ułatwią parkowanie w mieście. Powstaje specjalny system złożony z 197 czujników oraz aplikacji, który pokaże, gdzie są wolne miejsca postojowe.

– Obecnie trwają prace przy montażu czujników. Do końca miesiąca pojawią się one na części ulic objętych strefą płatnego parkowania: Zduńskiej, Okrzei, Kazimierza Wielkiego, Małachowskiego, Teatralnej, Piekarskiej, Placu Narutowicza, Synagogalnej, Staromiejskiej i Bielskiej – wylicza Marta Komorkowska, z biura prasowego ratusza.

– Dzięki czujnikom uzyskamy informację o wolnych miejscach. Kierowca w drodze do centrum będzie mógł sprawdzić, gdzie swobodnie zaparkuje, co oszczędzi mu czas i zmniejszy zużycie paliwa. Dane te będą dostępne w aplikacji, nad którą trwają już prace. Ułatwi ona także wnoszenie opłat za parkowanie w strefie. Testy nowego systemu zaplanowane są na początek przyszłego roku – zapowiada Komorkowska.

Ratusza apeluje także do kierowców parkujących na ulicach objętych pracami montażowymi. – Prosimy o wyrozumiałość i pozostawianie swoich aut na miejscach z już zainstalowanymi czujnikami.

Fot. UMP.