78 gatunków roślin upiększy płockie skwery, parki i ogrody spacerowe. Nasadzenia jeszcze w tym roku

image_pdfimage_print

Graby pospolite, kasztanowce czerwone, świerki serbskie, brzozy brodawkowate, jarząby szwedzkie, tawuły gęstokwiatowe, róże okrywowe, sosny górska, winobluszcz pięciolistkowy czy krzewuszka cudowna. To zaledwie kilka z 78 gatunków roślin, które jeszcze w tym roku zasilą zielone płuca Płocka.

Nasadzenia będą realizowane w różnych częściach miasta. Bardziej zielono będzie między innymi na osiedlach: Kolegialna, Radziwie, Wyszogrodzka, Dworcowa, Podolszyce Północ i Podolszyce Południe. Płocki ratusz zaplanował na ten rok w sumie 260 drzew, 3227 krzewów oraz 5671 roślin wieloletnich. Co daje w sumie ponad 9 tysięcy roślin różnych gatunków, które upiększą skwery, parki i ogrody spacerowe w naszym mieście.

Wśród zaplanowanych do posadzenia gatunków są np. graby pospolite, kasztanowce czerwone, brzozy brodawkowate, jarząby szwedzkie, tawuły gęstokwiatowe, róże okrywowe, sosna górska, rozchodniki, hortensje, berberysy, lawenda, jeżówki purpurowe czy żurawka ogrodowa. Nasadzenia rozpoczęły się kilka tygodni temu. Na początek 31 drzew posadzili rodzice najmłodszych płocczan, współtworząc akcję „Drzewa młodych płocczan”. Tegoroczne nasadzenia rozpoczęły na skwerze u zbiegu ul. Łukasiewicza i Al. Kobylińskiego oraz w Alei Roguckiego.

 

 

Pieniądze na część nasadzeń pochodzą z dofinansowania, które płocki ratusz pozyskał ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza MAZOWSZE 2020” na realizację projektu „Zielone płuca dla Płocka – nasadzenia w 2020 r. na rzecz bioróżnorodności i klimatu”. Celem projektu jest tworzenie nowych i rewitalizacja już istniejących terenów zielonych na terenie miasta.

Fot. UMP.