Apel rzecznika osób niepełnosprawnych w Płocku: Proszę, dajcie opiekunom zrobić zakupy

image_pdfimage_print

– Żyjemy w czasach pandemii. To okres trudny dla nas wszystkich, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak będzie wyglądał następny dzień. Musimy być dla siebie wyrozumiali i wspierać się nawzajem. Pamiętajmy o osobach niepełnosprawnych i starszych. To właśnie oni są najbardziej narażeni na zakażenie – napisał w apelu do sklepów i marketów Tomasz Gorczyca, rzecznik osób niepełnosprawnych przy Urzędzie Miasta Płocka.

– Od 15 października obowiązują w sklepach godziny dla seniorów. Oznacza to, że między godz. 10 a 12 zakupy mogą robić tylko osoby po 60 roku życia. Należy jednak pamiętać, że część tych osób nie jest w stanie samodzielnie wyjść do sklepu. Bardzo często towarzyszą im opiekunowie, rodzina, sąsiedzi, wolontariusze – osoby, które z potrzeby serca pomagają w tych niełatwych czasach – czytamy w apelu.

Tomasz Gorczyca podkreśla, że niektóre osoby z niepełnosprawnością otrzymują pomoc w postaci usług opiekuńczych właśnie w godzinach 10-12. Dotychczas opiekunka mogła samodzielnie zrobić zakupy dla swojego podopiecznego. Od 15 października jest to niemożliwe, dlatego bardzo często idzie do sklepu razem z osobą niepełnosprawną.

Proszę zatem wszystkich zarządzających sieciami dużych marketów oraz właścicieli sklepów osiedlowych, aby osobie potrzebującej wsparcia w zakupach mógł w godz. 10-12 towarzyszyć opiekun – apeluje rzecznik osób niepełnosprawnych w Płocku. – Bez jego pomocy niektórzy sobie po prostu nie poradzą.